KLDR odsoudila bývalou jihokorejskou prezidentku k smrti

Bývalé jihokorejské prezidentce Pak Kun-hje a někdejšímu šéfovi jihokorejské tajné služby uložil severokorejský režim trest smrti. Důvodem je údajné plánování likvidace vůdce KLDR Kim Čong-una. Pak Kun-hje i šéf špionů mají podle severokorejských médií „zemřít jako mizerní psi“.

Oficiální severokorejská agentura KCNA informovala, že Pak Kun-hje během své prezidentské funkce schválila plán jihokorejských tajných služeb na zavraždění Kim Čong-una. Za to jí nyní tribunál v Pchjongjangu udělil trest smrti.

„Prohlašujeme, že budeme doma i v zahraničí uplatňovat trest smrti pro zrádkyni Pak Kun-hje,“ uvedla dále KCNA. Stejný osud má potkat i někdejšího šéfa jihokorejských špionů I Pjong-ha.

Oba dva by podle výhružky Pchjongjangu mohli „od nynějška kdykoliv zemřít smrtí bídných psů… kdekoliv a jakýmkoliv způsobem“.

Severní Korea zároveň vyzvala Soul, aby oba odsouzené vydal. Pokud žádosti nevyhoví, bude to mít dopad na budoucí vztahy obou zemí, pohrozil komunistický režim.

KCNA neuvedla, odkud Severní Korea ví o plánu na Kimovu likvidaci. Agentura Reuters nicméně připomíná, že japonské noviny tento týden zveřejnily informaci, že Pak Kun-hje v roce 2015 schválila plán svržení severokorejského režimu. Noviny se odvolávaly na anonymní zdroj.

Jihokorejská zpravodajská služba prohlásila, že informace o plánu likvidace Kim Čong-una nejsou ničím podložené a jakákoliv obvinění Severu bezpředmětná. „Je nepřijatelné, že Sever otevřeně ohrožuje životy našich občanů,“ uvedla služba.

V květnu severokorejské ministerstvo státní bezpečnosti oznámilo, že zmařilo plán tajných služeb USA a Jižní Koreje na likvidaci Kim Čong-una.

V únoru byl v Malajsii zabit pomocí nervového plynu Kim Čong-nam, nevlastní bratr severokorejského vůdce, který se vůči režimu v Pchjongjangu v minulosti vyjadřoval kriticky. Z činu, při kterém byl v letištní hale použit bojový plyn VX, jsou podezřelé severokorejské tajné služby.

Jak upozornila agentura AFP, Pchjongjang má bohaté zkušenosti s likvidací svých protivníků a nepohodlných lidí v zahraničí. V roce 1983 zaútočili Severokorejci během státní návštěvy jihokorejského prezidenta Čon Tu-hwana v barmském hlavním městě Rangúnu. Zemřelo 21 lidí, včetně čtyř jihokorejských ministrů.

Už v roce 1968 se severokorejské komando pokusilo přímo v Soulu zavraždit tehdejšího prezidenta Pak Čong-huio. Na zdech prezidentského sídla jsou dodnes stopy po kulkách.