Tragický týden v Kábulu. Exploze zabíjely na pohřbu jednoho z pátečních demonstrantů

Metropole Afghánistánu zažívá jeden z nejvyhrocenějších týdnů. Tamní pohřeb jedné z obětí pátečních protestů náhle přerušily exploze. Sérii výbuchů nepřežilo minimálně 6 lidí. Už ve středu zabila nastražená nálož v centru města 90 lidí a další stovky zranila. Právě napjatá situace vyhnala v pátek do ulic desítky lidí. Ti se následně střetli s policisty – incident si vyžádal životy 8 lidí včetně dnes pohřbívaného muže.

Páteční demonstraci proti vládě rozháněla policie
Zdroj: Reuters

K sobotnímu narušení pohřbu došlo navzdory zvýšenému dohledu policie – lidé se totiž loučili se synem prominentního člena horní komory parlamentu. Právě jeho potomek zaplatil životem při páteční revoltě v ulicích.

Mezi účastníky smutečního procesí  byli i výkonný premiér Abdulláh Abdulláh a ministr zahraničí Salahuddín Rabbání. Oba vyvázli z útoku bez úhony. Abdulláh to potvrdil z televizní obrazovky. Jak řekl, útok spáchali tři sebevražední atentátníci, kteří se zamíchali mezi truchlící osoby.

Páteční demonstrace se nesla v duchu protestu proti vládě a prezidentu Ašrafu Ghanímu. Obyvatelé vytýkají politikům, že nejsou schopni zajistit bezpečnost občanů. Trpělivost jim došla po středečním atentátu s devadesáti oběťmi a 450 zraněnými.

Útok, svým rozsahem i v násilí zmítaném Kábulu vyjímečný, měl dohru o dva dny později. Stovky lidí se sešly nedaleko místa atentátu a vyzývaly vládu spolu s prezidentem k rezignaci. 

Další demonstranti požadovali po vládě, aby popravila vězně ze sítě Hakkání. Jejich cestu k prezidentskému paláci musela policie přerušit vodními děly a slzným plynem.

Video Horizont ČT24
video

Mohutný výbuch v Kábulu zabil desítky lidí, stovky zranil

Středeční exploze v Kábulu se stala - co do počtu obětí - druhou nejhorší od svržení Talibanu v roce 2001. Zde je přehled pěti dalších s nejvyšším počtem zemřelých:
Zranění v kábulské nemocnici (Ilustrační foto)
Zdroj: Reuters
Autor: Omar Sobhani

Proč je Afghánistán stále zmítán násilím? 

Jsou to už tři roky, co ze země odešla většina zahraničních jednotek. S odchodem vojsk ale Afghánistán vleklé problémy neopustily.

Prezident Ašraf Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi islamistického hnutí Taliban. Na jihu země se navíc probouzí nová teroristická skupina, spřízněná s organizací Islámský stát.

Vláda podle odhadů USA kontroluje jen asi 60 procent území. Okolo 13 tisíc vojáků NATO v současné chvíli pomáhá cvičit afghánské bezpečnostní síly proti Talibanu a dalším skupinám.

  • 1000 afghánských vojáků zahynulo od začátku roku při střetech s islamisty 
  • 700 civilistů přišlo za stejnou dobu o život
  • 75 000 Afghánců od ledna nuceně opustilo své domovy