Mayová potvrdila začátek jednání o brexitu na 19. června

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila jako datum zahájení jednání o odchodu Británie z Evropské unie 19. června, tedy 11 dnů po parlamentních volbách. Zároveň zopakovala výzvu britským voličům, aby jí v nadcházejících volbách do Dolní sněmovny dali silný mandát, uvedla agentura Reuters.

Vlajka Evropské unie vedle londýnského Big Benu
Zdroj: Reuters Autor: Toby Melville

Britové se chystají k předčasným parlamentním volbám 8. června, které vyhlásila Mayová ve snaze posílit většinu pro konzervativce a zajistit si tak větší podporu při vyjednávání s evropskými partnery. Volební podpora vládní straně ale v posledních dnech klesá.

„Tato jednání budou zahájena pouhých jedenáct dní po volebním dni a nebudou mít žádný odklad; nebude to možné,“ prohlásila Mayová s tím, že Evropané jsou připraveni na plánovaný harmonogram.

Země EU bude při rozhovorech Bruselu a Londýna zastupovat někdejší eurokomisař Michel Barnier, který dostal mandát vyjednávat jen o podobě „rozvodu“ tak, jak předpokládá příslušný článek 50 unijní smlouvy.

EU prosazuje vyjednávání ve fázích, kdy by rozhovory o nové podobě vzájemných vztahů – včetně spolupráce v obraně, bezpečnosti či obchodu – začaly, až bude jasný pokrok v diskusích o tom, jak zrušit více než čtyři desetiletí trvající svazek.

Předpokladem je, že dosažení „významného pokroku“ a posun ke druhé fázi rozhovorů potvrdí unijní summit letos na podzim. Se začátkem debat o budoucnosti britsko-unijních vztahů Barnier počítá až „koncem letošního a začátkem příštího roku“.