Vědci objevili druh korálu, který odolá globálnímu oteplování

Existuje druh korálu, jemuž nevadí rostoucí teplota vody. S překvapivou informací přišli vědci, kteří nyní testují hranice, za kterou už koráli nepřežijí. Každých deset let se totiž dle odhadů voda v Rudém moři oteplí o půl stupně. Experti zvažují, zda odolný druh nasadit do umírajícího australského bariérového útesu.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Naděje pro vymírající koráli

Koráli stále častěji vymírají nejen kvůli teplé vodě, ale i kvůli znečištění. „Hlavním problémem je globální oteplování. Teplota vody se rychle zvyšuje a korálům to způsobuje stres, který je zabíjí. Současným tempem na konci tohoto století v oceánu mnoho korálových útesů nezbude,“ upozornil Anders Meibom ze Švýcarského federálního technologického institutu.

Ve speciálních akváriích vědecký tým pečlivě reguluje jednotlivým druhům korálů jak teplotu vody, tak i její chemické složení. „Vystavujeme korály teplotním výkyvům. Zvyšujeme teplotu tak, abychom simulovali budoucí stav oceánu, a zároveň upravujeme i kyselost mořské vody,“ uvedl Thomas Krueger ze Švýcarského federálního technologického institutu.

Negativní reakce na stoupající teplotu se u korálů z Rudého moře neprojevily. „Většina proměnných, které jsme sledovali, jako je výdej energie nebo přírůstek schránky, se ve skutečnosti zlepšila. To ukazuje, že koráli žijí v chladnější vodě, než je pro ně optimální, a na oteplování jsou lépe připraveni,“ podotkl Krueger.

Vědci doufají, že dokáží přesvědčit okolní země, tedy Egypt, Izrael, Jordánsko a Saúdskou Arábii, aby vytvořily program na ochranu místního ekosystému.

Tým profesora Meiboma navíc zvažuje možnost, že by se odolné druhy korálů mohly nasadit například do australského bariérového útesu. Na tamějších vymírajících korálech totiž závisí i další tisíce živočišných druhů.

Jenže v ohrožení jsou i koráli z Rudého moře. „Znečištění ropou, hnojivo z rybích farem, herbicidy ze zemědělství můžou mimořádnou odolnost korálů v Arabském zálivu snížit,“ upozornil Maoz Fine z Univerzity Bar Ilan.

Vědci varují, že pokud bude oteplování oceánů pokračovat současným tempem, mohou koráli ve světových oceánech vyhynout během příštích padesáti až sto let.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Koráli Velkého bariérového útesu umírají

Slavný australský útes umírá

Pokud jde o Velký bariérový útes, který patří do seznamu UNESCO, podle studie Univerzity v Queenslandu je mrtvá nebo umírá polovina korálů. Koráli blednou kvůli úhynu barevných řas, které fungují jako zdroj kyslíku a živin.

Velký bariérový útes a jeho pestrý život do Austrálie lákají každoročně desítky tisíc turistů, kteří každoročně přinesou do státní kasy na pět miliard australských dolarů.

Na boj proti oteplování oceánu a dalším faktorům, které ztrátu barev i života korálů způsobují, Canberra slíbila miliardu australských dolarů. Mise na záchranu dva tisíce kilometrů dlouhého turistického magnetu je ale podle mnohých spíš honbou za hlasy voličů.