Drogová čtvrť v Sao Paulu bude minulostí. Policie rozprášila obávaný Crackland

Brazilské úřady se rozhodly definitivně vyčistit a téměř srovnat se zemí takzvaný Crackland, drogovou čtvrť v Sao Paulu. Policie tam při zásahu zadržela téměř 40 dealerů. V Cracklandu se celé roky volně prodávaly a užívaly drogy, především crack. Málokdo se tam odvážil vkročit. To se už podle starosty opakovat nebude.

Video Horizont ČT24
video

Policie v Sao Paulu rozprášila drogovou čtvrť

Na překupníky drog poslaly úřady pět set těžce ozbrojených příslušníků bezpečnostních složek. Desítky závislých obyvatel takzvaného Cracklandu nechtěly odejít po dobrém. Ničili auta a rabovali obchody.

Pro lidi závislé většinou na cracku má vláda připravených 3000 míst v odvykacích centrech. „Je to důležitá práce, při které policie bojuje proti kriminalitě, obchodu s drogami a proti nelegálnímu držení zbraní,“ uvedl guvernér státu Sao Paulo Geraldo Alckmin.

Zásah policie v drogové čtvrti Sao Paula
Zdroj: Reuters
Autor: Paulo Whitaker

„Jsme přímo v srdci Cracklandu v Sao Paulu. Právě ukončujeme vládní projekt ve spolupráci s různými službami: státní policií, městskou policií, sociálními pracovníky, metropolitní policií, se všemi z oblasti zdravotnictví a urbanistiky,“ uvedl starosta města Joao Doria na Twitteru.

Řadu budov čeká demolice, ulice mají projít rekonstrukcí, přibudou kamery a policisté budou v oblasti trvale hlídkovat. Už teď je ale jasné, že velká část uživatelů drog spíš než do odvykacích center zamířila do jiných čtvrtí brazilského největšího města.