Pro cizince bude obtížnější koupit na Slovensku půdu

Ústavní novelu, která má do budoucna zamezit spekulativním výkupům půdy na Slovensku, velkou většinou hlasů poslanců schválil slovenský parlament. Na základě změny ústavy bude moci sněmovna zákonem například rozhodnout, že oprávnění nabývat půdu získají jen některé skupiny podnikatelů a občanů, jako například farmáři.

Ústavní novelu navrhli poslanci nacionalistické vládní Slovenské národní strany, kteří loni uvedli, že tímto způsobem chtějí chránit zemědělskou a lesní půdu před jejím spekulativním výkupem zejména ze strany cizinců.

Již předchozí jednobarevná vláda premiéra Roberta Fica zpřísnila podmínky nabývání zemědělské půdy na Slovensku. Podle stávajících pravidel nabyvatel půdy musí mít pobyt nebo sídlo na Slovensku alespoň deset let. Přednost při převodech půdy až na výjimky mají farmáři s minimálně tříletou praxí a také zemědělci v obci, kde se nachází půda, kterou chce její vlastník prodat nebo darovat.

Zmiňovaná pravidla kritizovala Evropská komise, která před rokem poslala Bratislavě takzvané odůvodněné stanovisko, což je poslední varování před podáním žaloby k unijnímu soudu. Upozornila, že slovenské předpisy o nabývání zemědělské půdy porušují pravidla volného pohybu kapitálu a svobody usazování.

Slovenské zákony se nelíbí EU 

Slovenské ministerstvo zemědělství v reakci připravilo novelu zákona o podmínkách nabývání půdy, která ale jen částečně zohlednila námitky Evropské komise. Ministryně zemědělství Gabriela Matečná dříve uvedla, že změny ohledně postupu při prodeji zemědělské půdy projedná slovenská vláda a parlament až po schválení ústavní novely.

Opoziční poslanec Ondrej Dostál v rozpravě k návrhu na změnu ústavy řekl, že stát tímto způsobem nezamezí rozporu slovenských zákonů s předpisy EU. „Pokud se předkladatelé domnívají, že schválením novely ústavy se vyřeší problém možného nesouladu existujícího zákona o nabývání vlastnictví zemědělské půdy s evropským právem, tak na toto změna slovenské ústavy nebude mít žádný dopad,“ uvedl Dostál.

Cizinci skupují slovenskou půdu, je levnější než v západní Evropě 

Slovensko po vstupu do EU uplatňovalo v rámci přechodného období zákaz koupě půdy cizinci. Toto moratorium mohli zájemci ze zahraničí ovšem obcházet v případě, že na Slovensku založili vlastní podnik nebo odkoupili zavedenou zemědělskou firmu, která pak pozemky skupovala.

Podle některých odhadů cizinci skoupili na Slovensku nejméně 100 000 hektarů pozemků z celkové výměry zemědělské půdy asi 1,9 milionu hektarů.

Zemědělská půda je na Slovensku levnější než v zemích západní Evropy. Slovenští farmáři již dříve upozorňovali, že jejich finanční situace jim neumožňuje konkurovat nabídkám zahraničních firem při nákupu půdy.