Nepovolená „procházka nespokojených lidí“ skončila v Petrohradu zatýkáním

Policie zadržela v centru Petrohradu, druhého největšího ruského města, několik desítek opozičních aktivistů, kteří se pokoušeli o nepovolenou akci nazvanou „procházka svobodných lidí“. 

V březnu se v Petrohradu uskutečnila velká protikorupční demonstrace.
Zdroj: ČTK/AP

Policisté podle petrohradského serveru Fontanka zatkli tři desítky z asi 60 demonstrantů, podle serveru OVD-info je zatčených více než stovka.

Očití svědci tvrdí, že nejméně jeden demonstrant byl při zatýkání zraněn, protože jej policisté při pokusu o útěk tak brutálně zbili, že ho musela odvézt sanitka.

Hrozí pokuta, nebo vězení 

Jeden z organizátorů akce Alexandr Rastorgujev řekl agentuře Rosbalt, že na průvod přišlo okolo 250 opozičníků, kteří bez transparentů a bez skandování hesel prošli po Něvské třídě. Právě když se chystali pořídit si na Palácovém náměstí společnou fotografii, zasáhli policejní těžkooděnci.

Policisté posléze propustili ženy, zatímco ostatní zadržené odvezli k sepsání protokolů o rušení veřejného pořádku. Za to hrozí pokuta, anebo až 15 dnů za mřížemi.

Koncem března se uskutečnily na několika desítkách míst v Rusku protestní pochody proti korupci. Například v Moskvě se podle ministerstva vnitra zapojilo do protestního pochodu 8 tisíc lidí, novináři nestátních médií odhadli počet demonstrantů na několik desítek tisíc. Podle opozičních médií bylo v Moskvě zadrženo asi 500 lidí.