Trump jednal se šéfem NATO a vyzval členy Aliance ke zvýšení výdajů na armádu

Členské státy Severoatlantické aliance se musí dostatečnými investicemi do armády podílet na společné obraně. Po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem to prohlásil americký prezident Donald Trump. Trump opakovaně kritizuje fakt, že většina aliančních států včetně České republiky ročně odvádí na obranu méně než dohodnutá dvě procenta HDP.

Video Studio 6
video

Trump vyzval členy NATO k navýšení výdajů na obranu

Trump, který během loňské volební kampaně označil NATO za překonané, nyní ujistil, že Alianci za zastaralou nepovažuje, navíc chce pracovat na posílení vzájemného partnerství. „Řekl jsem, že je zastaralé. Zastaralé vůbec není,“ prohlásil dnes prezident USA. Stoltenberg k tomu dodal, že oceňuje americký závazek podílet se na bezpečnosti Evropy.

Generální tajemník Severoatlantické aliance na tiskové konferenci rovněž konstatoval, že souhlasí s Trumpem, že NATO musí v boji proti terorismu dělat více. Právě na boj proti islámským radikálům se Aliance podle Trumpa nyní zaměřuje. 

Trump se také věnoval tématu nedávného chemického útoku v Sýrii, z něhož Washington viní režim syrského prezidenta Bašára Asada, který ale odpovědnost odmítá. Prezident USA prohlásil, že vůbec nepochybuje o správnosti amerického odvetného úderu na syrskou leteckou základu. Zároveň poznamenal, že by si rád myslel, že Rusko o chemickém útoku předem nevědělo. 

Alianční státy americký odvetný úder podpořily, za což jim Trump nyní poděkoval. Dodal, že je čas ukončit brutální válku v Sýrii, porazit teroristy a umožnit uprchlíkům návrat domů. Asada označil za „řezníka“.