Štrasburský soud přiznal české emigrantce odškodnění za komunisty zabavený pozemek

Evropský soud pro lidská práva přiznal české emigrantce odškodnění přes 58 000 eur (asi 1,5 milionu korun) v případu neoprávněného vyvlastnění nemovitého majetku. Češka původně požadovala odškodnění v celkové výši téměř šest milionů korun za finanční škodu, nemajetkovou újmu a soudní výdaje.

Slyšení před Evropským soudem pro lidská práva
Zdroj: ČTK/AP Autor: Christain Lutz

Soud ve Štrasburku už v roce 2013 rozhodl, že stát Češce odňal její majetek v rozporu s ustanovením evropské úmluvy o lidských právech, které se týká ochrany majetku. Otázku výše odškodnění ale tehdy posunul kvůli nutnosti podrobnějšího prozkoumání na pozdější datum.  

Sylvii Žákové, která emigrovala v roce 1968 a nyní žije v Německu, komunistické úřady v 70. letech zabavily majetek, především pozemek v katastrálním území města Třebíč, uvedl soud v tiskové zprávě. V roce 1991 bylo toto rozhodnutí prohlášeno za neplatné a žena začala pozemek pronajímat městu.

V roce 1997 ale katastrální úřad prohlásil město za jediného vlastníka půdy. Žáková tvrdila, že byla vedena jako jediný majitel nepřetržitě od roku 1960 do roku 1997. Podle státu ale o pozemek přišla soudním rozhodnutím z roku 1971 za nedovolené opuštění republiky a poté byla jako majitelka registrována jen díky úřední chybě.

Podle starosty Třebíče Pavla Janaty (KDU-ČSL) samotné přiznání odškodnění nejspíš nemá žádný dopad do právních vztahů k předmětnému pozemku. „Zatím nemám k této záležitosti žádné relevantní informace. Nicméně požádám vedoucího majetkového odboru MěÚ o prověření a zjištění případných dopadů na město Třebíč,“ řekl Janata.