Maďaři nepřekvapili. Staronovým prezidentem bude Áder, Orbánův člověk

Maďarský parlament zvolil prezidentem dle očekávání opět současnou hlavu státu Jánose Ádera, který je kandidátem Orbánovy vládní strany Fidesz. Šlo už o sedmou volbu maďarského prezidenta od roku 1990, poprvé ale hlasoval snížený počet 199 poslanců.

Video Studio 6
video

Expert na Maďarsko: Prezident Áder se věnuje hlavně takzvaným zeleným tématům

Ádera podpořili poslanci vládních stran, vítězství se ale dočkal až ve druhém kole, protože v kole prvním nezískal podporu dvou třetin ze všech 199 členů parlamentu, jak stanoví ústava. Jeho soupeřem byl kandidát levice László Majtényi.

Áder je blízkým spolupracovníkem premiéra Viktora Orbána. „Byl dlouholetým členem vedení strany Fidesz. Na jaře 2016 se objevily spekulace, že Orbán si nepřeje pokračování Ádera na postu prezidenta. Vyskytlo se tehdy jméno předsedy parlamentu, bývalého předsedy akademie nebo ministra pro lidské zdroje. Koncem roku se ale situace změnila, kdy se ukázalo, že Orbán nechce riskovat – hraje bezpečnou hru,“ poznamenal expert na Maďarsko Robert Pejša.

Áder je podle něj v Maďarsku oblíbený. „Podle posledních průzkumů má podporu 62 procent občanů, což je nejvyšší číslo mezi maďarskými politiky. Maďarská společnost tak Ádera akceptuje, byť si musíme uvědomit, že je vůbec první profesionální politik na prezidentském postu,“ konstatoval Pejša s tím, že Áder vytvořil jakousi rovnováhu, kdy „nebyl jen strojovým podepisovačem návrhů Fideszu“.

Video Studio ČT24
video

Spolupracovník ČRo Papucsek: Levicová opozice postavila jen symbolického kandidáta

Stoprocentní loajalita k Orbánovi se nekoná

U Ádera se mluví o „zelené agendě“. „Spíše se věnuje ekologickým tématům, klimatu a podobně, než že by vstupoval přímo do domácích politických bojů. Samozřejmě se ale snaží o harmonickou zahraniční politiku v souladu s vládním Fideszem,“ podotkl Pejša.

Prezident na druhou stranu kritizoval třeba vládní zákon o národní bance, či zákon o povinné registraci k volbám a referendu, který později ústavní soud shledal neústavním.