„Působí to jako pobídka. Povzbuzuje to pašeráky lidí,“ uvedla Ruddová v parlamentu. Anketa mezi příslušnými úřady podle ní navíc ukázala, že Británie není z kapacitních důvodů schopna přijmout více než 350 uprchlíků mladších 18 let. Ukončení programu přijímání nezletilých uprchlíků požaduje i Francie, hájila se Ruddová.
Británie už přijala zhruba 200 migrantů z řad dětí a mladistvých, přijme jich tedy ještě 150 a následně program ukončí. O přijetí 3000 nezletilých migrantů bez doprovodu rodičů rozhodla ještě předchozí vláda premiéra Davida Camerona.
Opozice: Vláda tímto rozhodnutím nechala na holičkách tisíce dětí
Rozhodnutí vlády kritizovala řada nevládních organizací, osobností veřejného života i zástupci opozice. Labouristická poslankyně Diane Abbottová vládu obvinila, že svým rozhodnutím nechala na holičkách tisíce dětí, a vystavila je tak nemocem, obchodu s lidmi a bídě.
Podle poslankyně Skotské národní strany (SNP) Joanny Cherryové se kabinet premiérky Theresy Mayové tímto krokem v době, kdy chce tváří v tvář brexitu zlepšit vztahy s USA, přibližuje kontroverzní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby uvedl, že je z rozhodnutí vlády „smutný a v šoku“.
- Britští vládní konzervativci už loni odmítli návrh, jenž měl přijetí 3000 dětských uprchlíků, kteří uvázli bez doprovodu na různých místech Evropy, vládě nařídit.
- S návrhem přišel labouristický zákonodárce Alfred Dubs, který byl jedním ze šesti stovek židovských dětí z Československa, které koncem 30. let před nacisty zachránil Nicholas Winton.