Merkelová jako absolutní unijní jednička? Nezdravé, řekl Kaczyński před schůzkou s kancléřkou

Unie musí projít reformami. Jinak úspěšný projekt narušily dvě závažné chyby: Lisabonská smlouva rozšiřující pravomoci Bruselu a uprchlická krize. V rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to řekl lídr polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński v době, kdy dorazila do Polska německá kancléřka Angela Merkelová.

Jaroslaw Kaczyński
Zdroj: REUTERS Autor: Slawomir Kaminski/Agencja Gazeta

Lídr konzervativní polské vládní strany PiS v rozhovoru kritizoval Lisabonskou smlouvu z roku 2007, kterou se kdysi dlouho zdráhal podepsat i tehdejší český prezident Václav Klaus. „Musíme posílit národní státy a snížit pravomoci Evropské unie,“ řekl Kaczyński pro FAZ.

Kritizoval také přílišnou vstřícnost Merkelové vůči běžencům. Podle něj bude mít obrovský příval uprchlíků za následek „likvidaci civilizace vzešlé z křesťanství“.

Její požadavek, aby Polsko sdílelo německou zátěž, označil za „absurdní myšlenku“ a „antipolské“ řešení. Uprchlíkům by se mělo pomáhat v oblastech poblíž země jejich původu, je přesvědčen Kaczyński.

„Vztahy mezi Berlínem a Varšavou jsou jednoznačně horší, než tomu bylo za předchozí vlády, kdy stál v čele premiér Tusk či později Kopaczová z Občanské platformy. Vztahy zhoršují rozdílné názory na migrační politiku, ale i diskuse kolem Nordstream 2, který by měl opomíjet Polsko a mířit z Ruska rovnou do Německa. Polsko to hodnotí jako ohrožení energetické bezpečnosti.“

Miroslav Karas, zpravodaj ČT

Merkelová versus Schulz: Kaczyński chce raději opět kancléřku

Podle něj je špatně, že Německo v EU hraje prim. „Merkelová je absolutní číslo jedna, to není zdravá situace,“ míní lídr PiS. Navzdory kritice kancléřky ale upozornil, že dává přednost Merkelové před jejím soupeřem na pozici kancléře Martinem Schulzem.

Ocenil mimo jiné to, jak se kancléřka dokázala vypořádat s ukrajinskou krizí. Schulz by podle něj mohl jít na ruku Moskvě. Nazval ho „levicovým ideologem“.

Polský list Rzeczpospolita označil jeho slova za zázrak. „Jakkoli Kaczyński voliče své strany Právo a spravedlnost (PiS) už roky straší diktátem německé kancléřky, nyní překvapuje tvrzením, že z hlediska polských zájmů je Merkelová nejlepší kandidátkou na šéfku německé vlády po nadcházejících volbách u našeho západního souseda,“ poznamenala Rzeczpospolita.

Podle listu jde o „sňatek z rozumu“, který se deníku jeví jako důsledek ztráty britského a maďarského spojence kvůli takzvanému brexitu a sblížení Budapešti z Moskvou, jakož i nepředvídatelnosti Spojených států za vlády prezidenta Donalda Trumpa.

Video Studio 6
video

Zpravodaj ČT o zhoršených německo-polských vztazích

Zpravodaj ČT o zhoršených německo-polských vztazích

Kaczyński zároveň uvítal myšlenku, že by se z Unie stala jaderná supervelmoc, ale pochybuje prý o tom, že by měla k dispozici dostatek peněz na tak „masivní výdaje“. Připomněl, že EU by musela být schopná udržet krok s Ruskem, které má v současné době asi 7 tisíc jaderných zbraní. Pro srovnání – Francie jich má kolem 300, Británie pak 215.

V současné době je Kaczyński formálně pouhým poslancem, de facto ale patří mezi nejmocnější politiky Polska. Jeho PiS má v Sejmu absolutní většinu, nemá proto problém schvalovat své návrhy.

S Merkelovou se kromě něj setkala i premiérka Beata Szydlová. Jednaly mimo jiné o kontroverzních krocích vlády včetně změn ve fungování ústavního soudu, jež dle Bruselu ohrožují právní stát.