Mexický prezident zrušil návštěvu USA kvůli sporu s Trumpem o to, kdo zaplatí zeď

Diplomatická přestřelka kolem avizované stavby zdi na americko-mexické hranici se ve čtvrtek vyhrotila. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto zrušil návštěvu USA plánovanou na příští týden. Důvodem je spor s americkým prezidentem Trumpem kolem stavby zdi na hranici obou zemí. Nieto odmítl jakékoliv financování stavby ze strany své země. Trump mu ve čtvrtek vzkázal, že bez vůle platit by Nieto měl svou cestu skutečně „raději zrušit“.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto
Zdroj: Reuters Autor: Edgard Garrido

Trump v úterý v televizi řekl, že zahájení stavby zdi lze očekávat během několika měsíců. Její financování budou podle prezidenta hradit nejprve Američané, nakonec ale „stoprocentně“ Mexiko. Proces to prý může být složitý. Mexická vláda opakovaně podobné scénáře odmítla.

Peňa Nieto měl podle plánu do USA zamířit příští úterý. Opozice prezidenta vyzývala, aby do Washingtonu nejel. Prezident nakonec návštěvu ve čtvrtek večer zrušil.

„Ráno jsme informovali Bílý dům, že se nezúčastním setkání s prezidentem USA plánovaného na příští týden,“ uvedl mexický lídr na Twitteru. Peňa Nieto dodal, že Mexiko je bez ohledu na spor o zeď připraveno spolupracovat s USA na dohodách, které by přinesly prospěch oběma státům.

Rozhodnutí mexické strany bylo zveřejněno poté, co Trump nepřímo vyzval Peňu Nieta, aby zrušil plánovanou návštěvu Washingtonu, pokud jeho země nehodlá za stavbu zdi zaplatit.

Odhadované náklady na stavbu několikametrové zdi se pohybují v širokém rozpětí kolem deseti miliard dolarů (260 miliard korun).

Už nyní stojí na zhruba třetině ze 3200 kilometrů dlouhé hranici mezi oběma zeměmi plot. Kvůli nelegálním přechodům ho začala stavět administrativa prezidenta Billa Clintona v 90. letech minulého století.

Zábrany na hranicích Mexiko – USA
Zdroj: ČT24, Google maps, OpenStreetMap

Mexiko ve zdi nevěří 

Mexický prezident ve středu v televizním vystoupení prohlásil, že s plánem Donalda Trumpa na výstavbu zdi nesouhlasí a jeho rozhodnutí lituje: „Lituji a odsuzuji rozhodnutí americké vlády pokračovat ve stavbě zdi, která nác víc rozděluje, než spojuje. Mexiko ve zdi nevěří.“ O návštěvě ve Washingtonu se nezmínil. 

Mnoho lidí v Mexiku považuje stavbu zdi za urážku. Ve Washingtonu se proto už kvůli věci setkali mexičtí ministři hospodářství a zahraničí se zástupci Trumpovy administrativy.

Mexický prezident je domácími politiky a médii obviňován ze slabosti a v zemi panují obavy, zda dokáže záměrům Donalda Trumpa čelit. Popularita hlavy státu se pohybuje kolem 12 procent, což je nejnižší hodnota od počátku průzkumů v Mexiku.

Kritici po celý den tlačili na Peňa Nietu, aby cestu do Washingtonu zrušil, a zachoval si tak alespoň částečně důstojnost.

Video Zprávy ve 12
video

Mexiko odmítá platit za Trumpovu zeď

Trump: Mexiko není náš přítel

Donald Trump už během kampaně ujistil, že hodlá zakročit proti ilegálním migrantům na území Spojených států. V USA nyní žije odhadem 11 milionů lidí bez povolení, zhruba polovinu z nich tvoří právě Mexičané.

„Mexiko nám neposílá ty nejlepší. Posílá lidi, kteří mají spoustu problémů. Přinášejí s sebou drogy, kriminalitu, jsou to násilníci. Mexiko není náš přítel,“ vzkázal na adresu jižního souseda americký prezident.