Biden si v Davosu nebral servítky. Ruské zásahy do voleb prý čekají i Evropu

V souvislosti s plánovanými volbami v Evropě je možné čekat účelové zásahy Ruska, prohlásil dosluhující americký viceprezident Joe Biden na ekonomickém fóru v Davosu. Dodal, že dobré fungování Evropské unie je klíčové pro americkou bezpečnost.

Joe Biden na ekonomickém fóru
Zdroj: Reuters

Pátý článek smlouvy NATO o vzájemné pomoci v případě napadení některého z členských států podle něj nikdy nemůže být zpochybňován.

Biden ve svém posledním větším projevu před odchodem z úřadu také řekl, že Rusko je největší hrozbou pro liberální svět. Za prezidenta Vladimira Putina podle něj využívá každý dostupný nástroj, aby oslabilo EU, „otestovalo slabá místa západních národů a vrátilo se k politice definované sférami vlivu“.

Odcházející politik ve svém projevu odkazoval na americké podezření, že se Rusko vměšovalo do listopadových prezidentských voleb v USA ve prospěch republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Letos se budou konat klíčové volby například ve Francii a Německu.

Biden také reagoval na Trumpovu kritiku NATO a jeho varování, že v případě napadení některého z členských států NATO nemusí USA přispěchat na pomoc, pokud daná země nedostatečně přispívá na obranu.

Viceprezident se vyjádřil také k plánovanému odchodu Británie z Evropské unie. Spojeným státům podle něj záleží na tom, aby udržely blízké vztahy jak s Londýnem, tak s Bruselem.