Polsko na hraně krize: Opozice „okupuje“ Sejm, před ústavní soud dorazily stovky lidí

Stovky lidí se sešly před budovou polského ústavního soudu a před parlamentem, aby protestovali proti krokům konzervativní vlády. V Krakově policie odvlekla demonstranty ležící na chodníku u hradu Wawel, kteří se snažili zabránit vjezdu auta s činiteli vládní strany. V Sejmu opoziční poslanci dál blokují jednací sál – kritizují přístup kabinetu k médiím a způsob, jakým v pátek prosadil státní rozpočet.  A žádají, aby odstoupil maršálek Sejmu Marek Kuchciński. Prý může za celou krizi.

Video Události
video

Události: Polské protivládní protesty trvají už třetím dnem

Už třetí den pokračují v Polsku protesty kvůli vládnímu plánu nechat během parlamentních schůzí v Sejmu pouze zástupce pěti polských televizních stanic. Před parlament dorazila oproti minulým dnům jen menší skupina osob.

Větší protest se konal v poledne před budovu ústavního soudu, kam přišlo asi tisíc lidí. Podle médií šlo o symbolické rozloučení s předsedou této instituce Andrzejem Rzeplińským, který se jako šéf nejvyššího justičního orgánu v zemi ocitl v otevřeném konfliktu s vládou. Jeho mandát vyprší v pondělí.

Proti bezpráví a nespravedlnosti

Na demonstraci proto dorazili i politici včetně exprezidenta Bronislawa Komorovského. Lidé přišli s vlajkami Polska i EU a s podomácku vyrobenými transparenty, na nichž měli hesla jako: „Je nás hodně a bude nás víc!“ nebo „Bezpráví a nespravedlnost?“. Troubili na trubky nebo skandovali, hvízdali a tleskali.

Video Zprávy v 10
video

Protivládní protesty v Polsku pokračují

Policie v Krakově pak večer násilím odvlekla demonstranty ležící na chodníku před hradem Wawel, kteří se snažili zabránit vjezdu jednomu z vozů z kolony aut s činiteli vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Ti přijeli do katedrály na známém vršku uctít památku někdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti Marie, kteří zahynuli při letecké nehodě polského vládního letadla v ruském Smolensku před šesti lety.

Demonstranti podle agentury PAP osvítili hradby nápisem „běž k čertu“ určeném bratrovi zesnulé hlavy státu a předsedovi (PiS) Jaroslawu Kaczyńskému. Podle PAP mu tak připomněli slova, která v pátek adresoval jedné z opozičních poslankyň.

Několik demonstrantů si lehlo před vůz, v němž podle PAP jel místopředseda Sejmu (dolní komory parlamentu) Ryszard Terlecki. Vozu umožnila průjezd až policie. 

Opozice je připravena pokračovat v blokádě až do ledna

Poslanci opozičních stran Občanská platforma (PO) a Moderní mezitím strávili už druhou noc v budově Sejmu. Na protest proti pátečnímu hlasování o rozpočtu, které podle nich bylo protizákonné, blokují hlavní jednací sál. A hodlají v tom pokračovat až do 11. ledna, kdy má oficiálně začít další parlamentní schůze, v případě potřeby i déle. Řekl to šéf Občanské platformy Grzegorz Schetyna.

Ten se v neděli sešel s prezidentem Andrzejem Dudou. Po schůzce Schetyna prohlásil, že jeho strana požaduje rezignaci předsedy dolní komory parlamentu, Marka Kuchcińskeho, protože je „politicky zodpovědný“ za současnou krizi v zemi.

Poslanci komunikují s veřejností přes sociální sítě

V noci několik z nich umístilo na Twitter fotografie, kde sedí ve svých poslaneckých lavicích. „Tma, zima, ale jsme s vámi. Nevzdáme se, Sejm nedáme,“ uvedla poslankyně PO Kinga Gajewská.

Člen strany Moderní Miroslaw Suchoń kolem šesté hodiny ráno informoval, že v jednacím sále probíhá „výměna stráží“ a střídá ho jeho kolegyně Ewa Liederová.

V noci se uskutečnilo setkání předsedy horní komory polského parlamentu s novináři, schůzka ale žádný výsledek nepřinesla. Zástupci některých médií totiž ani nepřišli. Nelíbilo se jim, že jednání bylo svolané narychlo a že se o něm dozvěděli pouze prostřednictvím Twitteru. Předseda Senátu Stanislaw Karczewski by se s novináři proto měl sejít znovu v pondělí.

Do ulic Varšavy a dalších měst vyrazily v uplynulých dnech tisíce lidí. „Všichni, co jsme tady, chceme, aby byl náš názor slyšet. A to je ostře proti tomu, co představuje předsedkyně vlády,“ prohlásila jedna z demonstrantek.

Polsko stojí za vládou, skandovali stoupenci PiS

Před prezidentským palácem ve Varšavě se v neděli konala protidemonstrace na podporu kabinetu. Lidé mávali národními vlajkami a skandovali hesla jako „celé Polsko stojí za vládou“. K demonstrantům promluvil mimo jiné vicepremiér Piotr Gliński. „Demokracie (v zemi) se vyvíjí zcela normálně,“ řekl podle listu Gazeta Wyborcza.

Kritizoval opozici, že zasívá spory, jitří emoce a brání Polákům, aby se v klidu připravovali na vánoční svátky. Dav odpovídal provoláváním hesel jako „svobodné Polsko“ a „Bůh, čest a vlast“.

Provládní protest
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Czarek Sokolowski

Premiérka Beata Szydlová v sobotním večerním projevu argumenty svých odpůrců odmítla. „Snaha opozice zažehnout krajní politické emoce nemá nic společného s aktuálním stavem země. Naopak - je to výsledek bezradnosti a frustrace těch, kteří přišli o moc a nevědí, jak přesvědčit Poláky o svých myšlenkách,“ konstatovala politička.

Zdůraznila přitom, že lidé sice mají právo protestovat, ale musí zároveň respektovat názory ostatních. Její slova ale situaci ještě víc vyostřila. „Máme jinou otázku: proč ničí polskou demokracii? Proč se bojí, aby se jim Poláci dívali na ruce?,“ prohlásil předseda strany Moderní Ryszard Petrů.  

Polská premiérka Beata Szydlová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Czarek Sokolowski

Prezident se snaží být prostředníkem

Polský prezident Andrzej Duda se nabídl, že bude plnit funkci mediátora mezi vládou a opozicí. „Předseda opoziční Polské lidové strany prezidentovi řekl, že je nutné opakovat v Sejmu hlasování o rozpočtu, které proběhlo v jiném sále, kam nebyli vpuštěni všichni poslanci. Současně ho požádal, aby vyvinul na vládu tlak a pomohl médiím dostat se do parlamentu,“ informoval zpravodaj ČT Miroslav Karas.

„Předseda strany Moderní po schůzce s prezidentem prohlásil, že i on má výhrady ke způsobu hlasování o rozpočtu a k chystaným opatřením omezujícím práci novinářů v parlamentu. Vyzval prezidenta, aby inicioval co nejdříve schůzku s vládou a pomohl situaci řešit,“ doplnil Karas.

video Zpravodaj ČT o jednání prezidenta s polskou opozicí
Video Zprávy
video

Zpravodaj ČT o jednání prezidenta s polskou opozicí

Kroky polské vlády znepokojují už delší dobu Unii

K situaci ve své vlasti se vyjádřil i bývalý premiér a šéf Evropské rady Donald Tusk. Představitele státu vyzval, aby respektovali ústavu. „Žádám ty, kteří v Polsku drží moc, aby respektovali a brali v úvahu názory lidí, ústavní principy a morálku, zavedené postupy a slušné chování,“ zdůraznil.

Právě Brusel pozorně sleduje i další kontroverzní kroky polského kabinetu. Nejvíc reformu ústavního soudu, kvůli které vůbec poprvé spustil proces hodnocení stavu demokracie v členské zemi.