Volby v Rumunsku podle odhadů vyhráli sociální demokraté

Parlamentní volby v Rumunsku vyhrála podle očekávání Sociálnědemokratická strana (PSD), jejíž vláda padla před rokem v důsledku tragického požáru v bukurešťském nočním klubu. PSD už dala najevo, že začne jednat o vytvoření vlády se svým dlouhodobým spojencem, Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE).

Video Volby v Rumunsku podle odhadů vyhráli sociální demokraté
video

Volby v Rumunsku podle odhadů vyhráli sociální demokraté

Podle dvou průzkumů uskutečněných mezi voliči odcházejícími z volebních místností získala PSD 45,5 procenta až 45,8 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters. Socialisté v kampani mimo jiné slibovali zvýšit mzdy a důchody. Rumunsko zůstává jednou z nejchudších zemí Evropské unie.

„V následujících dnech zahájí PSD a ALDE jednání s cílem vytvořit v parlamentu novou většinu,“ řekl šéf PSD Liviu Dragnea. „Dnešní výsledek jasně naznačuje, jakou budoucí vládu si Rumuni přejí,“ dodal.

Středopravá Národní liberální strana by podle průzkumů agentur CURS-Avangarde a IRES měla získat 20,7 procenta, respektive 21,0 procenta. Novému seskupení Svaz záchrany Rumunska průzkumy přičítají 8,0 procenta až 9,2 procenta hlasů. ALDE je čtvrtá se zhruba šesti procenty.

Voliči měli příležitost zvolit 466 poslanců a senátorů obou komor parlamentu. První dílčí výsledky voleb by měly být známy v pondělí.

Předchozí vláda padla po tragickém požáru 

Podle pozorovatelů by PSD mohla vytvořit vládu s Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Rumunsko nyní vede úřednická vláda Daciana Ciolose, která loni v listopadu vystřídala kabinet sociálnědemokratického premiéra Victora Ponty. Ten odstoupil po masových protestech vyvolaných požárem bukurešťského nočního klubu.

V klubu bylo několik stovek lidí, kteří přišli na představení rumunské metalové skupiny Goodbye to Gravity. To provázela pyrotechnická show, při níž podle některých svědků došlo k explozi a následnému vznícení polystyrénové dekorace na pódiu a obložení zvukové izolace, odkud se plameny rozšířily na zdi a strop.

Incident si vyžádal 64 lidských životů a mnozí v něm viděli výsledek neúnosné korupce v zemi. Korupce také byla hlavní příčinou toho, že z nynějšího parlamentu zvoleného v roce 2012 přišlo předčasně o mandát 15 procent zákonodárců.