Ve Francii dopadli pět mužů. K útoku v Paříži je měl navádět IS z Blízkého východu

Francouzská policie zadržela pět mužů, kteří měli na pokyn Islámského státu (IS) příští týden uskutečnit v zemi atentát. Podle pařížského prokurátora je řídil IS přímo z Iráku a Sýrie prostřednictvím šifrovaných zpráv. Našly se zároveň dokumenty, jež dokládají, že tyto osoby přísahaly věrnost IS.

Video Zprávy
video

Zpravodaj ČT: Dopadení muži zřejmě nepostupovali koordinovaně

Policie zatkla o víkendu celkem sedm podezřelých osob, dvě ale později propustila. Skupina prý chtěla zaútočit v oblasti Paříže 1. prosince. Dokládat to mají nalezené materiály.„Komando ze Štrasburku, ale také člověk zadržený v Marseille, měli společné instrukce, které vydal někdo z irácko-syrské zóny prostřednictvím šifrovaných materiálů,“ sdělil pařížský prokurátor Francois Molins. 

Skupinu podezřelou z přípravy útoku zadržela policie po několikaměsíčním vyšetřování. Při raziích se našly i automatické zbraně. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve v pondělí upřesnil, že mezi zatčenými ve věku 29 až 37 let byli Francouzi, Maročané a Afghánci. 

„V bytě štrasburské skupiny se našly dvě pistole a munice a paměťová karta se souřadnicemi. U muže v Marseille se zase našlo asi pět tisíc eur, za které si chtěl zbraně koupit. Tohoto muže jako jediného znaly protiteroristické služby, protože na jeho radikalizaci upozornili kolegové z Portugalska, kde bydlel a odkud se několikrát vypravil na syrskou hranici,“ sdělil zpravodaj ČT Petr Zavadil.

Vojáci střeží katedrálu ve Štrasburku
Zdroj: REUTERS
Autor: Vincent Kessler

Díky změně protiteroristických zákonů drží policie muže bez obvinění ve vazbě už den přes maximální limit. „Muži ze Štrasburku mají neobvyklý profil, nejsou to žádní problémoví mladíci a znají se od dětství. Dva z nich mají za sebou tresty za drobné zločiny. O druhé dvojici nikdo nic nevěděl. Jeden dokonce pracoval jako vedoucí zájmového kroužku ve škole. Podle prokurátora se někteří útočníci chtěli při atentátu natáčet živě a přenášet to po internetu,“ upozornil Zavadil.

Možné cíle? Champs-Élysées či Disneyland

Členové buňky si na internetu vybírali z desítky možných cílů, uvedla agentura AFP s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování.

Mezi terči bylo sídlo kriminální policie v centru Paříže, vánoční trhy na třídě Champs-Élysées, zábavní park Disneyland Paris u metropole, terasy kaváren na severovýchodě Paříže, jedna stanice metra a několik náboženských objektů. 

Při sérii atentátů od začátku loňského roku na různých místech Francie džihádisté zabili stovky lidí. Sto třicet obětí a stovky zraněných si vyžádaly koordinované útoky skupiny islamistů loni v listopadu na ulicích a v jednom klubu v Paříži. Od té doby platí v zemi výjimečný stav. V ulicích měst hlídkují ozbrojení policisté i vojáci.