Velký zátah kosovské policie: 18 zadržených a několik zmařených útoků IS

Kosovská policie zabránila několika simultánním útokům teroristů z Islámského státu (IS). Cílem se měl podle ní stát rovněž izraelský fotbalový tým, který hrál minulý víkend v sousední Albánii zápas kvalifikace o postup na světový šampionát. Zatčeno bylo osmnáct lidí v Kosovu a šest v Albánii či Makedonii.

Kosovská policie
Zdroj: ČTK/AP Autor: Visar Kryeziu

V domech podezřelých osob a v dalších prostorách našli policisté výbušniny, zbraně a elektronické vybavení. Spolupráci buněk IS v Kosovu, Albánii a Makedonii podle policie zajišťovali dva Albánci, kteří jsou členy IS v Sýrii. Skupiny prý „měly jasné cíle, na koho a kdy zaútočit“.

Kvalifikační zápas o účast na mistrovství světa v roce 2018 mezi fotbalisty Albánie a Izraele byl minulou sobotu z bezpečnostních důvodů přeložen ze Škodry na severozápadě Albánie do Elbasanu v centrální části země.

Fotbalový svaz důvod neuvedl, místní média ale informovala o plánovaném teroristickém útoku před zápasem i během něj. Podle deníku Panorama byly zadrženy čtyři podezřelé osoby - na stadion ve Škodře prý chtěly pronést výbušniny.

Izraelský rozhlas pak oznámil, že zadržení byli napojeni na IS a chtěli zaútočit na izraelský tým. Zdroj agentury Reuters uvedl, že jejich cílem bylo vyvolat chaos.