Po Putinovi s Trumpem telefonoval i ukrajinský prezident

Ukrajinský prezident Petro Porošenko telefonicky hovořil s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a zdůraznil odhodlání k aktivní spolupráci ve prospěch strategického partnerství. Porošenko mluvil s budoucím šéfem Bílého domu den po telefonickém rozhovoru Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Porošenko blahopřál Trumpovi a „zdůraznil význam rozhodné podpory Ukrajiny ze strany Washingtonu v odporu proti ruské agresi,“ konstatoval ukrajinský prezidentský úřad. Oba státníci se dohodli na pokračování kontaktů a na budoucím osobním setkání.

Trump se k ukrajinské problematice během volební kampaně příliš nevyjadřoval, i když zdůrazňoval zájem na nápravě neuspokojivých americko-ruských vztahů. Podobné výroky Kyjev sledoval se znepokojením, protože se obává sblížení Washingtonu a Moskvy a růstu amerického izolacionismu.

Odcházející vláda Baracka Obamy hájila v ukrajinsko-ruském konfliktu zájmy Kyjeva a poskytovala i materiální pomoc ukrajinské armádě. Po anexi Krymu vyhlásily Spojené státy sankce proti ruským činitelům, kteří se na záboru ukrajinského poloostrova podíleli. Od jara 2014 Washington sankce několikrát rozšířil.

Podle ruských zdrojů Putin s Trumpem o Ukrajině a o anexi Krymu během svého pondělního prvního přímého kontaktu nemluvili.