Kurdové po dni bojů převzali kontrolu nad Bašikou

Iráčtí Kurdové obsadili město Bašika u Mosulu a snaží se z něj odstranit miny. Boj o Bašiku začal v pondělí a Kurdové tvrdí, že ji už mají zcela pod kontrolou. Bašika stála v cestě jednotkám postupujícím k Mosulu od severovýchodu.

Pešmergové ve městě Bašika
Zdroj: Reuters

Zástupce kurdské správy oznámil, že pešmergové mají Bašiku plně pod kontrolou a že tam začali odstraňovat miny.

Kurdské jednotky na radikály bránící Bašiku zaútočily v pondělí od severu. „Ráno se několik teroristů skrývalo v domech a chystali se utéci, třináct z nich bylo zabito,“ sdělil zástupce kurdské správy. Sedm dalších radikálů se ukrývalo v tunelech a na útěku byli zraněni.

Bašika leží zhruba 15 kilometrů od Mosulu, o nějž se bojuje od poloviny října. IS toto druhé největší město Iráku obsadil v roce 2014 a téhož roku v něm vůdce IS abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát.

/*json*/{"map":{"lat":36.43530150311723,"lng":43.21343422382802,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":36.44779913379881,"lng":43.34037780761719,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

OSN: Islamisté odvedli přes tisíc lidí jako lidské štíty

Radikálové z Islámského státu (IS) podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva zajali u Mosulu 295 bývalých členů iráckých bezpečnostních sil a 1500 osob odvedli jako lidské štíty s sebou při ústupu k městu Hammám al-Alí. „Zajatí a odvedení lidé se mají stát lidskými štíty nebo budou zabiti,“ řekla mluvčí úřadu vysokého komisaře Ravina Shamdasaniová.

Podle informací OSN bylo 100 bývalých vojáků uneseno minulý čtvrtek z vesnice u Mosulu a zbylých 195 vojáků pak ve čtyřech dnech minulý týden z oblasti města Tall Afar. Jejich rodiny radikálové odvezli na mosulské letiště, avšak jejich další osud zůstává nejasný. Shamdasaniová řekla, že její úřad má na místě své lidi, přesto však informace, které získává, nejsou ucelené.

K pondělní zprávě o nálezu hromadného hrobu sdělila, že místo se nachází v osvobozené oblasti u Hammám al-Alí. Vyšetřovatelé jsou na cestě k hrobu, aby zjistili okolnosti smrti mrtvých osob. Podle prvních zpráv je v hrobě 100 těl. Neví se, jaká skupina obyvatel se stala obětí vrahů, vojáci, kteří hrob hlídají, na jednom místě našli vycpanou dětskou hračku. Shamdasaniová připomněla, že právě tam IS podle informací OSN pozabíjel 50 iráckých policistů.