Kde skončily Mistraly? Podle polského ministra je Paříž oklikou dodala Rusku

Mezi Polskem a Francií se vyostřují vztahy. Polský ministr obrany nedávno Francii obvinil z tajné dohody s Ruskem ohledně vojenských plavidel Mistral. Paříž je Moskvě po anexi Krymu odmítla prodat a získal je Egypt. Podle polského ministra pak ale Egypt za symbolický jeden dolar vrtulníkové a výsadkové lodě Rusku prodal. Kreml to označuje za nesmysl. Další ránu vzájemným vztahům zasadilo i polské odmítnutí francouzských vrtulníků. 

Třída Mistral
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Vadim Zhernov

Paříž od smlouvy s Moskvou odstoupila v důsledku ukrajinské krize, kterou vyvolala ruská anexe ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014. Mistraly pak skončily v Egyptě.

„Je pravda, že (Francouzi) prodali Mistraly do Egypta, a je pravda, že v posledních dnech byly fakticky předány Rusku za jeden dolar. Ta operace se skutečně odehrála,“ prohlásil polský ministr Antoni Macierewicz koncem října v parlamentu.

Na svém tvrzení trvá s tím, že jej má z velmi dobrého zdroje. Polská média ale mají podezření, že se ministr stal obětí ruské dezinformace, kolující už rok po podezřelých webech. „Ministr obrany v parlamentu opakuje ruské vtipy jako pravdu,“ napsal opoziční list Gazeta Wyborcza a dodal, že jeden z Mistralů se na přelomu září a října zúčastnil francouzsko-egyptských manévrů a nyní kotví v Alexandrii.

Moskva označuje polské tvrzení za nesmysl

Moskva odmítla tvrzení polského ministra jako politické prohlášení bez reálného základu. „Ministr obrany jakékoliv země by měl vědět, že jakákoliv vojenská technika a zbraně se prodávají s certifikátem konečného uživatele. Je v něm jasně stanoveno, že bez souhlasu prodejce je nelze dále prodat, předat či darovat. Proto nemá smysl posuzovat tuto hloupost,“ sdělilo ruské ministerstvo zahraničí agentuře Interfax. Výroky o předání lodí Rusku popřel i egyptský velvyslanec v Moskvě.

Kontrakt v hodnotě asi 1,2 miliardy eur (32,4 miliardy korun) Francie uzavřela v roce 2011 s Ruskem. Kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi ale dodávku dvou plavidel nejprve zmrazila a nakonec zrušila. Prezident Francois Hollande loni v září oznámil, že se na prodeji lodí dohodl se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím. Podle francouzských vládních zdrojů Káhira za lodě zaplatila 950 milionů eur (26,7 miliardy korun), tedy méně, než měli podle médií zaplatit Rusové.

Další šrám na vzájemných vztazích Polska a Francie udělalo i rozhodnutí Varšavy zrušit kontrakt na nákup vrtulníků od francouzské společnosti Airbus. Místo francouzských strojů chce kabinet Beaty Szydlové vrtulníky od amerického výrobce Lockheed Martin. Airbus považuje krok konzervativní polské vlády za bezprecedentní a žádá odškodné. Polská opozice kvůli rozhodnutí, po němž odložil návštěvu Polska francouzský prezident, iniciovala vytvoření parlamentní vyšetřovací komise.

Video Události
video

Události: Na Polsko se snáší kritika za zrušený odkup vrtulníků