Francie začala s převozem mladistvých uprchlíků z Calais

Francouzské úřady zahájily přesun patnácti set mladistvých migrantů, kteří původně žili v provizorním tábořišti u Calais. Podle agentury AFP je převážejí do uprchlických středisek po celé zemi. Od evakuace dospělých z tábora minulý týden žili nezletilí migranti u Calais ve vytápěných obytných kontejnerech. Francie chce, aby část z nich přijala Velká Británie.

Video Události
video

Francie chce, aby část z převezených migrantů přijali Britové

Časně ráno opustily tři autobusy s mladistvými migranty jejich dočasné útočiště nedaleko původního tábořiště zvaného Džungle. Podle zástupce prefektury v Calais bude třeba k převozu obyvatel kontejnerů kolem sedmdesáti autobusů a převoz do šedesáti středisek po celé Francii bude trvat dva dny. V jednom ze středečních transportů byl podle AP také zástupce britského ministerstva vnitra.

Podle francouzských úřadů si mladí migranti nebudou moci vybrat, do kterého zařízení ve Francii poputují, mohou ale říci, s kým chtějí ve středisku bydlet. O svém odjezdu z Calais se podle AFP dozvěděli v úterý ze zprávy místní prefektury zveřejněné v devíti jazycích.

Nezletilí migranti v bývalém táboře u Calais čekají na autobus
Zdroj: Reuters
Autor: Pascal Rossignol
Největší skupinu mezi nezletilými bez doprovodu rodičů tvoří chlapci ve věku od třinácti do sedmnácti let. Většina jich pochází z Afghánistánu, Súdánu a Eritreje, jsou mezi nimi ale i Syřané. Mladí lidé tvrdí, že se do Británie chtějí dostat za příbuznými.

Prezident Francois Hollande v úterý znovu vyzval Velkou Británii, aby převzala svůj díl odpovědnosti za mladistvé obyvatele tábora u Calais, odkud francouzské úřady evakuovaly dospělé již minulý týden.

Už o víkendu stejnou výzvu britské vládě adresovala dcera zesnulého Nicholase Wintona Barbara. Winton v roce 1939 zachránil z okupovaného Československa 669 převážně židovských dětí.

Spojené království před časem slíbilo, že přijme stovky nezletilých uprchlíků z Džungle. Podle Hollanda bude Londýn moci posoudit jednotlivé žádosti o azyl nezletilých v různých francouzských uprchlických centrech, kam se po nynějším převozu dostanou.

V táboře u Calais, jehož zbytky francouzské úřady zlikvidovaly v pondělí večer, žilo v určité době až deset tisíc cizinců, kteří se snažili dostat tunelem pod Lamanšským průlivem z Francie do Velké Británie.