Ve volbách už hlasovaly miliony Američanů. Podle analýz zatím vede Clintonová

Už více než 12,5 milionu Američanů využilo možnosti odevzdat svůj hlas v prezidentských volbách předčasně. Ve státech, v nichž se rozhodne o budoucí hlavě státu, zatím podle analýz dostupných dat o voličích vede demokratická kandidátka Hillary Clintonová. Neobvykle silnou podporu má přitom i v tradičně republikánských státech.

Předčasné hlasování v různých formách umožňuje 37 z 50 amerických států, a to v různé podobě. Někde mohou lidé hlasovat poštou, jinde se volič musí do volebního střediska dostavit osobně, v některých státech je možné obojí. 

Výsledky předčasného hlasování nebudou známé až do uzavření volebních místností v den samotných voleb, určité náznaky jsou ale k dispozici už teď. Některé státy například uvádějí, ke které straně mají voliči, kteří využili předčasné hlasování, blíž.

Demokratickou kandidátku zatím favorizuje fakt, že účast v předčasném hlasování je silná například mezi registrovanými členy demokratické strany, menšinami nebo mladými lidmi, tedy mezi skupinami obyvatel, které podporují spíš Clintonovou.

Podle agentury AP se zatím ukazuje, že Clintonová má silnou pozici na Floridě i v Severní Karolíně. Právě výsledek hlasování v těchto dvou státech podle mnohých amerických komentátorů rozhodne o tom, kdo příští rok usedne v Bílém domě. Pokud v těchto dvou státech Trump nezvítězí, nemá šanci stát se příštím prezidentem USA, poznamenala AP.

Předčasné hlasování v Charlotte v Severní Karolíně
Zdroj: Reuters
Autor: Chris Keane

Silné podpory se bývalé ministryni zahraničí dostává v předčasném hlasování také v Nevadě, Coloradu a Arizoně. Pozitivně se situace pro Clintonovou vyvíjí také v republikánských baštách, jakými jsou Texas či Utah. Naopak Ohio, Iowu a Georgii by mohl získat Donald Trump, ani to mu ale nebude k vítězství zřejmě stačit.

O předčasné volby je větší zájem než minule

Dosud svůj hlas odevzdalo asi 12,5 milionu Američanů, což je podle AP mnohem více než v roce 2012, kdy se o hlasy voličů ucházeli demokrat Barack Obama a republikán Mitt Romney. Před oficiálním otevřením volebních místností 8. listopadu by mohlo podle odhadů hlasovat až 40 procent voličů.

„Pokud se současný trend z předčasného hlasování udrží, existuje reálná šance, že Clintonová získá většinu swing states včetně Floridy,“ uvedl analytik blízký republikánské straně Scott Tranter. Takzvané swings states jsou státy, kde je podpora demokratů a republikánů tradičně vyrovnaná.