Islamisté v noci vnikli na policejní akademii v Pákistánu. Zabili 59 lidí

Při útoku skupiny ozbrojenců na výcvikové středisko policie v pákistánské Kvétě zahynulo nejméně 59 lidí, převážně rekrutů. Dalších přinejmenším 117 osob bylo vážně zraněno. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní představitele. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát. 

Video Zprávy ve 12
video

Útok na policejní akademii v Pákistánu

Provinční ministr vnitra Sarfraz Bugtí nejprve uváděl, že útočníků bylo pět nebo šest, později jejich počet upřesnil na tři. Útok byl podle něj dobře koordinovaný. Nejprve se okolo půlnoci místního času z několika různých směrů ozvala střelba a útočníci poté vnikli do budovy, v níž v tu dobu bylo podle Bugtího asi sedm set lidí.

Některé z nich si atentátníci vzali jako rukojmí. Podle úřadů měli někteří na sobě pásy s výbušninami, jež odpálili. Svědkové zmiňovali, že slyšeli tři výbuchy.

„Viděl jsem tři muže v maskáčích, kteří měli zakryté obličeje a byli vyzbrojeni automatickými zbraněmi,“ řekl jeden z kadetů pákistánské televizi. Atentátníci podle něj začali střílet a vešli do ložnice. On sám se zachránil, když přelezl zeď.

/*json*/{"map":{"lat":30.121563833219763,"lng":66.82775183291015,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":31.015278981711266,"lng":67.236328125,"type":"1","description":"Kvéta"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Při zásahu bezpečnostních složek, který trval pět hodin, byli zabiti nejméně dva útočníci. Vysoce postavený představitel armády řekl Reuters, že odposlechnuté telefonní hovory útočníků naznačují, že patřili ke skupině Laškare Džhangvi. Tato organizace, jež je napojená na teroristickou síť Al-Káida, má na svědomí smrt tisíců lidí. K útoku se ale přihlásili ozbrojenci z takzvaného Islámského státu. 

Pondělní útok byl nejkrvavějším v Pákistánu od srpna, kdy sebevražedný atentátník zabil v Kvétě sedmdesát účastníků pohřbu zastřeleného prominentního právníka Bilála Anvara Kásího.

Kvéta je správním střediskem provincie Balúčistán, bohaté na ropu, zemní plyn a nerosty. Oblast je od roku 2004 dějištěm konfliktu mezi separatisty a pákistánskou armádou. Bojovníci za nezávislost obviňují vládu, že sice v provincii těží přírodní zdroje, ale ze získaných prostředků nic nedává na zlepšení situace chudého obyvatelstva. Balúčistán je také častým místem střetů mezi šíity a sunnity.