Woollacott: Rozhodnutí o vystoupení z EU je katastrofou pro Spojené království

Martin Woollacott: Stala se obrovská chyba ze strany minulé konzervativní vlády (zdroj: ČT24)

Na brexitu má podíl celá řada faktorů a příčin, které se spojily. Uvedl to Martin Woollacott, dlouholetý komentátor britského deníku The Guardian, který byl hostem pořadu Události, komentáře. „Rozhodnutí o vystoupení je katastrofou pro Británii a velkou škodou z pohledu evropského projektu,“ zdůraznil Woollacott.

Tohle nebyla volba proti Evropanům, ale proti Evropské unii. To je naprosto odlišná věc.
Martin Woollacott
britský novinář

Kdo ztratil Spojené království?

„Mnoho lidí. Předcházející premiér (David Cameron) určitě nese vinu za to, že riskoval, že svolal referendum o vystoupení Británie z EU. Lídr labouristů (Jeremy Corbyn) se neúčastnil tolik té kampaně za setrvání, ne tolik, kolik by býval mohl. A samozřejmě Nigel Farage a jeho lidé měli svůj podíl tím, že říkali lidem věci, které buď nebyly vůbec pravda, anebo to byla přehánění. Rozhodnutí o vystoupení je katastrofou pro Británii a velkou škodou z pohledu evropského projektu.“

Opravdu to bude ve výsledku tak velká katastrofa. Nedokáží Velká Británie a Unie najít kompromis výhodný pro obě strany?

„Věřím, že to tak nakonec dopadne. Každopádně se stala obrovská chyba ze strany minulé konzervativní vlády. Ta současná se snaží využít celou situaci jako příležitost a připravit balíček, který by uspokojil hlavně příznivce brexitu. Jsou tu opravdu obrovské rozpory v aktuální pozici mezi levicí a pravicí, ale i v tom, že vláda chce být na jednu stranu vůči Evropě tvrdá, stejně tak chce ale pro Brity zachovat přístup na společný unijní trh.“

Premiérka Theresa Mayová často mluví o ostrých opatřeních, třeba o tom, že zaměstnavatelé budou muset odevzdávat seznamy svých zahraničních spolupracovníků. Dojde opravdu až na tak radikální řešení?

„Nemyslím si, že by tato opatření byla zavedena proti lidem z ostatních zemí EU, kteří už v Británii jsou a pracují zde. Vláda chce pochopitelně držet svou pozici, nicméně Mayová je pragmatička a možná postupem času bude schopna zaujímat mírnější postoje.“

Jak se změnila atmosféra v Británii po červnovém referendu?

„Podle mě se proměnila atmosféra v naší politice, ale nemyslím si, že by ve společnosti byla agresivnější nálada vůči migrantům a cizincům. Vždycky tu budou nějaké třenice, těsně po brexitu tu byly nepříjemné incidenty a nebylo jich málo, ale většina lidí včetně těch, co hlasovali pro odchod, je proti něčemu takovému. Tady nebezpečí nevidím a jsem tomu rád.“

Dokáže se Evropská unie z brexitu poučit?

„Ve Spojeném království jsme volili v kontextu, že evropský projekt zažívá těžké časy a příliš se mu v poslední době nedaří. V jako i jiných částech Evropy tu lidé prostě cítili, že EU není aktuálně v úspěšné fázi a že jsou tu hlavně sociální a ekonomické problémy mnohých jejich obyvatel. Evropský projekt by se měl efektivněji zabývat zásadním problémem, jímž je to, že obyčejní lidé v Unii se už nemohou těšit na tak zářnou budoucnost, jako tomu bylo v případě jejich rodičů.“