Agentura AFP oznámila, že během pátku nad územím Iráku operovalo několik strojů typu Rafale. Irácké síly aktuálně zaměstnávají zejména přípravy na boj o strategické město Mosul. Islámský stát oblast drží od roku 2014, podle armády se ale schyluje k masivní ofenzivě.
Podle AFP by právě francouzské nálety měly ke znovudobytí Mosulu přispět, což ale zástupci ministerstva obrany popírají. Ze strategických důvodů prý resort nebude zveřejňovat podrobnosti o akcích.
Stanice RTL nicméně uvedla, že páteční mise zahrnula celkem 24 letadel naložených 250 kilogramy laserově řízených střel.
Podle Světové zdravotnické organizace zemřelo v uplynulém týdnu jen na severu Aleppa kolem 330 lidí a téměř 850 lidí utrpělo zranění. Části města dosud drží povstalecké skupiny, které čelí mohutným náletům syrské armády.
Rusko posílilo svou leteckou základnu v Sýrii
Rusko znásobilo podporu syrské armády po kolapsu příměří, které s USA vyjednalo 9. září. Tamní média přišla s informací, že Moskva posílila kapacity tamní letecké základny a poslala ta znovu několik bombardérů.
Na základnu Hmímím dorazila skupina bombardérů Su-24 a Su-34. „Bude-li to zapotřebí, bude letectvo za dva až tři dny ještě posíleno. V jednotkách už byly vybrány letouny přímé vojenské podpory Su-25, které čekají na rozkazy velitelů,“ sdělil ruskému listu Izvestija zdroj k případnému dalšímu posílení ruských leteckých sil.
Boje o Aleppo trvají týden a jsou považovány za nejtěžší od roku 2012, kdy bylo město rozděleno na části ovládané armádou a opozicí.

Novinář Reizk: Syrská opozice se silně islamizuje
Podle O'Briena je nezbytné aspoň na 48 hodin zastavit palbu a umožnit OSN zajistit obyvatelům Halabu humanitární pomoc. Rusko ve čtvrtek oznámilo, že je připraveno dodržet dvoudenní humanitární přestávku v bojích, USA podle Moskvy navrhly týdenní příměří.
„I kdyby se velmoci dohodly, nevěřím, že syrská opozice je skutečným partnerem k jednání, protože v tom vidím silnou islamizaci. Nemůžete uzavřít na delší dobu příměří s jakoukoliv frakcí, která plete islám do politiky.“