K osmnáctinám lístek zdarma na vlak k cestám po Evropě, navrhují europoslanci

Jeden lístek pro cestování vlakem po Evropě, a to až na měsíc. Část europoslanců připravuje návrh, který by mladým Evropanům umožnil při dovršení dospělosti zdarma poznávat kontinent. Jak uvedl list Die Welt, myšlenka má podporu několika poslaneckých frakcí. Jiní ale tvrdí, že Unie by měla spíše řešit problémy jako nezaměstnanost mladých.

S návrhem přišel německý europoslanec Manfred Weber z Evropské lidové strany. Podle něj by každý občan Evropské unie dostal při dovršení 18 let lístek zvaný Interrail Ticket. Ten v současnosti stojí mezi 200 a 479 eury (mezi 5400 a 13 tisíc Kč) a umožňuje neomezené cestování po evropské železnici na pět dní až měsíc v závislosti na ceně.

„Chceme naší mládeži předat tuto úžasnou Evropu. Každý mladý Evropan by měl k 18. narozeninám dostat Interrail Ticket, aby mohl objevit krásu a rozmanitost Evropy,“ uvedl Weber.

K návrhu se podle Die Welt příznivě postavili i zástupci evropských Zelených a liberálů. Místopředseda evropského parlamentu z Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Alexander Lambsdorff řekl, že by podpořil financování návrhu z rozpočtu EU.

Vzhledem k tomu, že každý rok dovrší 18 let zhruba 5,4 milionu Evropanů, celkové roční náklady by byly kolem 1,5 miliardy eur (zhruba 40 miliard korun).

Odmítavě se k nápadu naopak staví šéf sociálních demokratů v europarlamentu Gianni Pittela. „Nemyslím si, že to je hlavní priorita pro EU,“ řekl listu Die Welt. Podle něj je důležitější, aby se Unie zaměřila na vytváření pracovních míst pro mladé Evropany.