Civilisté v syrské Manbidži mohou znovu dýchat. Lidské štíty jsou mimo zajetí

Několik stovek civilistů se dostalo ze zajetí islamistů v syrské Manbidži. Radikálové je dříve odvlekli jako lidské štíty při ústupu ze strategického centra na severu země. Milice za pomoci koalice v čele se Spojenými státy bojovaly o město přes dva měsíce. Poslední radikálové z města údajně utekli.

Slavící civilisté ze syrské Manbidže
Zdroj: Reuters

S džihádisty v posledních měsících o Manbidž bojovaly arabské a kurdské síly podporované USA, známé jako Demokratické síly Sýrie (SDF). Mluvčí SDF Šarfán Darvíš už v pátek agentuře Reuters řekl, že koaliční oddíly osvobodily více než 2000 civilistů, které džihádisté při ústupu z města unesli.

Darvíš během soboty potvrdil, že „části (unesených) civilistů se podařilo utéci během cesty do Džarábulusu (bašta IS severně od Manbidže), další byli propuštěni na svobodu“. Nemohl ale potvrdit, že osvobozeni byli všichni zajatí civilisté z Manbidže.

Město Manbidž leží u turecké hranice a vede jím trasa, kterou IS využíval pro zásobování svých jednotek v dalších částech Sýrie. Boje o Manbidž začaly v květnu a po prvním rychlém postupu okolím města se zpomalily kvůli ohledům na civilisty. Před týdnem SDF ohlásily, že je Islámský stát v Manbidži poražen a ve městě zbyly jen malé skupinky radikálů. V pátek pak mluvčí SDF oznámil, že koalice SDF získala nad Manbidží plnou kontrolu.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) bylo od začátku ofenzivy v Manbidži a okolí zabito 437 civilistů, z toho 105 dětí. Za stejné období padlo v bojích o Manbidž 299 členů SDF a na druhé straně 1019 džihádistů.

/*json*/{"map":{"lat":36.54297639618674,"lng":37.92102990722652,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":36.527294814546245,"lng":37.96875,"type":"2","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video Události
video

Islámský stát vyhnán z dalšího strategického místa