Dexit, nexit či sexit. Farage si udělá propagační turné po Evropě

Bývalý vůdce protiunijní a protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage plánuje na podzim podniknout cestu po evropských zemích, aby je povzbudil k uspořádání dalších referend o vystoupení z Evropské unie. Farage to oznámil v americkém Clevelandu, kam přijel jako host nominačního sjezdu amerických republikánů.

Nigel Farage
Zdroj: Reuters Autor: Dylan Martinez

„Pojedu v září do Atén, kde budeme mít velké sympózium o alternativách k euru a o tom, co by bylo v případě odmítnutí eura,“ řekl Farage podle listu Financial Times (FT) na okraj republikánské akce.

Projekt Evropské unie podle britského euroskeptika „od počátku neměl žádnou legitimitu“. Předpověděl, že další referenda o vystoupení z EU by se mohla odehrát v Dánsku, Nizozemsku a Švédsku.

„Myslím, že bude velký tlak na to, uspořádat referendum v Dánsku. Mohli bychom tak mít dexit. Šance na referendum je i v Nizozemsku, to by mohl být nexit. A kdo ví, když se podíváme na Švédsko, mohl by být sexit, nebo ne?“ zažertoval Farage. 

Farage počátkem července překvapivě odstoupil z čela UKIP po úspěchu v referendu o vystoupení Británie z EU. Úplně se stáhnout však nehodlá, navíc si ponechal post europoslance. 

Británie by se podle něj neměla po odchodu z EU stáhnout ze světové politiky, sám je pro spolupráci nezávislých států a zachování Severoatlantické aliance, která se však musí znovu definovat. Ukrajinská krize totiž ukázala, že NATO ještě vězí ve studené válce, poznamenal.

Farage: Clintonová se tváří, jako by měla na Bílý dům nárok

Farage podporuje v boji o Bílý dům republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Na sjezd mu přijel dát pár rad. Zároveň uvedl, že tam ovšem není proto, aby se přímo zapojil do Trumpovy kampaně.

Manželé Trumpovi na republikánském sjezdu v Clevelandu
Zdroj: Reuters
Autor: Jonathan Ernst

„Má odvahu hovořit o věcech, které lidé raději zametají pod koberec a ve slušné společnosti o nich nedebatují. Jsou tu jedna či dvě věci, které mi tak nějak nesedí, ale možná jde o kulturní rozdíl,“ připustil Farage.

Zdůraznil přitom, že by nikdy nehlasoval pro Trumpovu demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou, protože se tváří, jako kdyby měla na Bílý dům nárok, a to by vypadalo jako dědění moci. 

Na republikánský sjezd v Clevelandu přijel i vůdce nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders, který Trumpa označil za novodobého Theodora Roosevelta. „Je tím, na co jsme čekali od dob Teddyho Roosevelta,“ řekl Wilders podle své internetové stránky o Trumpovi. Theodore Roosevelt byl americkým prezidentem v letech 1901 až 1909.