Trumpovým viceprezidentem bude zřejmě guvernér Indiany Mike Pence

Pravděpodobný republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump si jako svého viceprezidenta vybral zřejmě guvernéra státu Indiana Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroje z republikánských kruhů. Oficiálně má Trump jméno muže, s nímž půjde do listopadových voleb, oznámit už tento pátek.

Mike Pence a Donald Trump při předvolebním mítinku ve Westfieldu
Zdroj: Reuters Autor: John Sommers

Sedmapadesátiletý Pence má podle amerických médií potenciál sjednotit republikány, z nichž mnozí nejsou nadšeni z Trumpova agresivního politického stylu a z jeho impulzivního chování.

Skalní konzervativec Pence může podnikateli Trumpovi, který je nováčkem v politice, také předat cenné zkušenosti z dlouholeté praxe v Kongresu. Členem Sněmovny reprezentantů byl advokát Pence dvanáct let, než se stal v lednu 2013 guvernérem státu Indiana.

Dalšími médii zmiňovanými kandidáty na Trumpova viceprezidenta jsou někdejší předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich a guvernér New Jersey Chris Christie.

Třiasedmdesátiletý Gingrich, který zasedal ve Sněmovně dvacet let, pevně podporuje Trumpa celé měsíce. V případě zvolení by se stal podle agentury AP nejstarším viceprezidentem USA. Třiapadesátiletý Christie se za Trumpa postavil poté, co se letos v únoru vzdal vlastní kandidatury na prezidenta.

Jméno muže, který by se v případě Trumpovy výhry nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou stal viceprezidentem USA, má americký miliardář oznámit v pátek v 17:00 SELČ v New Yorku, tedy tři dny před začátkem nominačního sjezdu republikánů.