Mořský strážce je tu. NATO spustí novou operaci ve Středomoří

Boj s terorismem nebo sběr zpravodajských informací budou úkolem nové bezpečnostní operace NATO ve Středozemním moři. Na summitu ve Varšavě to oznámil šéf Aliance Jens Stoltenberg. NATO chce úzce spolupracovat s unijní operací Sophia, která umožňuje prohledávat a zadržet plavidla pašeráků migrantů. Nová alianční operace nese název Sea Guardian (Mořský strážce).

Německá loď Bonn
Zdroj: Facebook/NATO Maritime Command

NATO spustilo v říjnu 2001 ve Středozemním moři námořní operaci Active Endeavour, jejímž cílem je sledování a obrana před teroristickými hrozbami. Šlo o reakci na teroristické útoky z 11. září poté, co byl poprvé v historii Aliance využit článek pět o kolektivní obraně.

Tato operace se nyní přetransformuje do Mořského strážce. „Konkrétní úkoly budeme definovat podle konkrétních potřeb,“ uvedl Stoltenberg s tím, že nyní si plánovači NATO sednou se svými partnery z EU, aby zjistili, jak nejlépe kombinovat možnosti obou organizací. „Jen v minulém měsíci jsme udělali víc než za předchozích třináct let,“ poznamenal šéf Aliance.

Video Zprávy
video

Stoltenberg na varšavském summitu: Z NATO se musí stát výcviková aliance

Stoltenberg na varšavském summitu: Z NATO se musí stát výcviková aliance

Závěry summitu: Pomoc Ukrajině, výcvik k boji proti IS, operace ve Středomoří

NATO setrvá v Afghánistánu i po konci tohoto roku

Speciál k aliančnímu summitu ve Varšavě

V reakci na migrační krizi NATO už v únoru vyslalo několik lodí do Egejského moře, kde pomáhají sledovat situaci a předávají získané informace řecké a turecké pobřežní stráži, ale i unijní agentuře Frontex.

Příliv uprchlíků z Turecka do Řecka se i díky uzavření takzvané balkánské trasy daří kontrolovat, do středu pozornosti EU se tak opět dostala migrační trasa v centrálním Středomoří, kde především z Libye míří k italským břehům stále přibližně stejné počty migrantů jako loni. Nebezpečnou plavbu nepřežijí tisíce lidí ročně.