WHO: Moc horké pití může vést k rakovině

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před příliš horkými nápoji, které podle ní mohou způsobovat rakovinu jícnu. Riziková je přitom teplota nad 65 stupňů, ne samotné pití. Káva nebo čaj, které mají normální teplotu, karcinogenní nejsou, uklidňuje WHO.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/Kesu01

„Z výsledků výzkumu usuzujeme, že pití příliš horkých nápojů může být pravděpodobnou příčinou rakoviny jícnu,“ oznámila Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC). Jen v roce 2012 zabil tento druh rakoviny 400 tisíc lidí po celém světě.

Výbor složený z 23 expertů konstatoval, že za „příliš vysokou“ je považována teplota vyšší než 65 stupňů. Studie pití kávy prováděné v Číně, Íránu a Turecku a pití čaje maté v Argentině, Brazílii, Paraguayi a Uruguayi ukázaly, že riziko roste s vyšší teplotou nápoje. Právě v těchto zemích se tyto dva nápoje pijí obvykle velmi horké (nejméně o teplotě 70 stupňů), uvedli vědci.

Studie WHO: Vliv horkých nápojů na vznik rakoviny 52.25 KB

IARC zkoumala konzumaci kávy a maté, které se připravuje z jihoamerického stromu cesmína paraguayská. Oba nápoje mají povzbuzující účinky, protože obsahují alkaloid kofein, respektive matein. V maté je též řada vitamínů a minerálních látek, některé minerální prvky, zejména draslík a hořčík, jsou i v kávě. Oba obsahují též zdraví prospěšné antioxidanty.

Agentura označila kávu za „potenciálně karcinogenní“ v roce 1991, a to na základě omezených důkazů, ale větší počet studií a dostupných důkazů od té doby vedl k přehodnocení této zprávy.

Skupina analyzovala více než tisíc studií, přičemž došla k závěru, že neexistuje spojení s rakovinou kromě aspektu vysoké teploty. 

„Mnoho epidemiologických studií ukázalo, že pití kávy nemá žádné karcinogenní účinky, (nemá vliv na vznik) rakoviny slinivky břišní, prsu a prostaty, a snížené riziko bylo pozorováno u rakoviny jater a děložní sliznice,“ píše se ve zprávě. Důkazy o jakýchkoli jiných druzích rakoviny spojených s pitím kávy byly rovněž neprůkazné.

Agentura IARC reviduje vědecké účinky různých prvků na lidský organismus v souvislosti s rakovinou pravidelně. Minulý rok vyvolala paniku zpráva, v níž experti zařadili na seznam prokázaných karcinogenů uzeniny, jako je šunka, slanina či párky.

Rakovinu podle zprávy IARC navíc „pravděpodobně“ způsobuje i nezpracované červené maso (tedy hovězí, jehněčí, vepřové či zvěřina). WHO se pak snažila zdůraznit, že cílem není to, aby lidé úplně přestali konzumovat maso.

„Nejnovější zpráva agentury nevyzývá lidi, aby přestali jíst zpracované maso, dává ale najevo, že omezení jeho konzumace může snížit riziko rakoviny trávicího traktu,“ stojí v tehdejším vyjádření WHO. Diskutovaná zpráva prý jen potvrdila výživová doporučení WHO z roku 2002, podle nichž by lidé měli snížit konzumaci masných výrobků, aby „snížili riziko rakoviny“.