Izrael v reakci na střelbu v Tel Avivu posílá jednotky na Západní břeh

Izrael posiluje v reakci na středeční atentát v Tel Avivu jednotky na Západním břehu Jordánu, odkud pocházejí oba útočníci. Posílá tam pěchotu i specialisty. Izrael také zrušil cestovní povolení vydaná pro Palestince o ramadánu. Při střelbě v zábavní čtvrti Sarona Market zemřeli čtyři lidé, dvě ženy a dva muži. Šestnáct dalších bylo podle izraelských sdělovacích prostředků zraněno.

Izraelci zapalují svíčky u místa útoku
Zdroj: Reuters Autor: Baz Ratner

Izraelská armáda oznámila, že vzhledem k situaci posiluje oddíly na Západním břehu. Posílá tam pěchotu i členy elitní jednotky. Podle armádního prohlášení půjde o stovky vojáků. O dalších opatřeních jednal bezpečnostní kabinet svolaný premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Nový ministr obrany Avigdor Lieberman po jednání oznámil, že bude zastaveno vracení těl palestinských útočníků jejich rodinám, aby je mohly pohřbít. Jeho předchůdce Moše Jaalon přitom tento přístup neschvaloval, poznamenal deník The Jerusalem Post.

Video Události
video

Izrael přijímá v reakci na útok přísná bezpečnostní opatření

I podle armády podobné kroky jen zvýší napětí mezi Palestinci na Západním břehu namísto toho, aby ho potlačily. Žádné další podrobnosti o přijatých bezpečnostních opatřeních nebyly zveřejněny. Netanjahuův úřad ve svém prohlášení ke schůzce pouze uvedl, že ministři „byli informováni o činnosti zpravodajských a bezpečnostních složek za posledních 24 hodin“.

Izrael zrušil Palestincům cestovní povolení

Izrael zároveň kvůli útoku zrušil cestovní povolení vydaná pro Palestince o muslimském postním měsíci ramadánu. Podle úřadu COGAT, který koordinuje izraelské aktivity na palestinských územích, je staženo povolení vydané pro 83 tisíc lidí.

Izrael původně o ramadánu umožnil setkávání rodin z Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu. Vydal také 500 povolenek pro lidi z Pásma Gazy pro vstup do mešit ve východním Jeruzalému. Generál Joav Mordechai, který vede COGAT, nařídil zrušit 204 pracovních povolení v Izraeli pro příbuzné útočníků, kteří zabíjeli ve středu.

Izraelský policista prohledává restaurace po útoku
Zdroj: Reuters
Autor: Baz Ratner

Útočníci byli bratranci ve věku kolem dvaceti let. Byli oblečeni jako chasidští Židé, v černých oblecích s vázankami, na hlavách měli jarmulky. V restauraci v nákupním středisku, kam přišli, nevzbudili žádnou pozornost. Objednali si jídlo, zvedli se od stolu a začali střílet. Jednomu došly náboje a dalšímu se pak zasekla zbraň, takže se dali na útěk. Oba byli krátce po útoku zadrženi.

„Spekuluje se, že byli navázáni na mládežnické hnutí napojené na vládní hnutí Fatah, to znamená nejdůležitější součást Organizace pro osvobození Palestiny. Ani jeden z minulosti nemá žádné záznamy. Oba pocházejí z vesnice Jatta v jižní části Západního břehu nedaleko Hebronu,“ uvedl zpravodaj ČT Jakub Szántó.

V okolí vesnice byla vyhlášená vojenská uzavřená zóna, probíhají tam výslechy a pravděpodobně i zatýkání možných kompliců. „Někdo oba útočníky musel dostat ilegálně přes bezpečnostní bariéru oddělující Západní břeh od Izraele a musel jim poradit, kde zaútočit,“ uvedl Szántó.

Video Jakub Szántó: Sarona Market je velmi módní a oblíbený cíl obyvatel Tel Avivu
video

Jakub Szántó: Sarona Market je velmi módní a oblíbený cíl obyvatel Tel Avivu

Na Západním břehu útok oslavovali

Na Západním břehu se útok už v noci oslavoval a ocenila ho radikální palestinská organizace Hamas, i když se k akci nepřihlásila. V Tulkarmu se řidičům rozdávaly sladkosti, v uprchlickém táboře v Betlémě se konal oslavný pochod. Na sociálních sítích se pod heslem Operace ramadán shromažďují reakce oceňující čin střelců. Vznikl také účet s názvem Přerušili jsme ramadán tím, že jsme je zabili.

Podle levicové organizace Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP), kterou Izrael a také Evropská unie a Spojené státy řadí k teroristickým hnutím, šlo o „individuální a přirozenou reakci na násilí páchané Izraelci“.

Abbás útoky na civilisty odsoudil

Zabíjení civilistů tak dosud odsoudil jen předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, ten ale nehovořil konkrétně o středeční střelbě. „Opakovaně odmítám útoky na civilisty bez ohledu na to, kdo za nimi stojí a z jakých důvodů je páchá,“ citovala jeho slova palestinská agentura WAFA.

V Izraeli vzbudil pozornost fakt, že novináři ze Saúdské Arábie útok odsoudili. „Je to teror a brutalita. To, že podporujeme palestinský národ, neznamená, že schvalujeme zabíjení nevinných civilistů. Chtěli bychom vyjádřit soustrast rodinám obětí,“ sdělil saúdskoarabský novinář Dahhám Anazí.