K Syřanům, které vyhnala válka z domovů, míří pomoc z Česka

Do syrského Damašku dorazila další část pomoci, kterou poslalo české ministerstvo zahraničí. Materiál bude v těžko dostupných oblastech distribuovat Syrský arabský červený půlměsíc, který úzce spolupracuje s Českým červeným křížem. Zásilka z Česka obsahuje invalidní vozíky, berle, chodítka, speciální obvazy či mobilní kuchyně.

„Česká republika pomáhá už od začátku konfliktu v roce 2011, ale teď je velká potřeba pomáhat i vnitřně vysídleným přímo v Sýrii,“ upozornil Pavel Klucký z českého ministerstva zahraničí.

Přepravovat pomoc letadlem je náročné a drahé, koupit ji přímo na Blízkém východě ale není možné – v zemích sousedících se Sýrií některé vybavení nelze sehnat.

Co vše je třeba a kam přesně pomoc z Česka zamíří, rozhodne Červený půlměsíc. Při přerozdělování materiálu se řídí principem neutrality – lidem v nouzi pomáhá bez ohledu na náboženství nebo politiku.

Video Události
video

Štáb ČT doprovodil zásilku humanitární pomoci do Sýrie

„Jsme velice rádi, že Česká republika poslala humanitární pomoc, děkujeme za to a za její postoj k Sýrii,“ uvedl Ajmán Súsán ze syrského ministerstva zahraničí.

V letech 2012 až 2015 poskytlo Česko na pomoc Sýrii a syrským uprchlíkům v okolních zemích přes 100 milionů korun. Ministerstvo zdůvodňuje pomoc i tím, že má Česká republika zájem na rychlém řešení migrační krize.

Česko si v Sýrii udržuje důležitou roli tím, že v zemi ponechalo funkční velvyslanectví. „Kontakty, kterými velvyslanectví disponuje, Česku umožňují průběžně působit na představitele syrských institucí v zájmu naplňování rezolucí Rady bezpečnosti OSN a umožňování přístupu humanitární pomoci do všech oblastí syrského konfliktu,“ uvedlo české ministerstvo.