Kolem zadržení podezřelého atentátníka na Ukrajině panují pochybnosti. Francouzům chybí důkazy

Zadržení údajného francouzského teroristy na Ukrajině, který měl plánovat útoky na Euru, vzbuzuje otázky. Je to jednak načasování zatčení, které následovalo po půlročním vyšetřování, dále „obyčejnost“ mladého Lotrinčana, ale i pochybnosti ohledně teroristické stopy, píše francouzský deník Le Figaro. Francouzští vyšetřovatelé se přiklánějí spíše k tomu, že 25letý muž, který nebyl dosud tajným službám známý, chtěl dodat zboží síti obchodníků se zbraněmi. O jeho vydání z Ukrajiny Francie dosud nepožádala.

Ukrajinská tajná služba zveřejnila fotografii ze zatčení Francouze
Zdroj: Reuters/Ukraine's State Security Service

Zatčení muže potvrdila v pondělí ukrajinská tajná policie SBU, podle níž plánoval atentáty během nadcházejícího fotbalového šampionátu ve Francii. Podle dřívějších zpráv francouzských médií se snažil převézt ze západní Ukrajiny do Polska větší množství zbraní a výbušnin.

Nejmenovaný francouzský představitel agentuře Reuters sdělil, že francouzská vláda zatím nemůže potvrdit nic z toho, co ukrajinská tajná služba uvedla. Média už od počátku spekulovala, že Kyjev kauzu využil pro své vlastní zájmy. Prokurátor z města Nancy Thomas Pison uvedl, že francouzské úřady sice požádaly Ukrajinu o spolupráci, zatím ale bez odezvy.

Le Figaro se pozastavuje nad kvalitou videa zatčení

Pochybnosti o teroristickém pozadí kauzy vyjadřuje také francouzský tisk. Grégoire M. byl podle deníku Le Figaro na ukrajinsko-polské hranici zatčen už 21. května. Záběry jeho zadržení pořídily ukrajinské bezpečnostní složky hned ze tří úhlů. „Video je pozoruhodné, ne-li surrealistické,“ komentuje list záběry, na nichž je vidět, jak muž nakládá celý arzenál do dodávky, sedá si dopředu a pak se na něj vrhá ozbrojené komando.

Ve voze bylo kromě jiného více než 100 kilogramů výbušniny TNT, stovka rozbušek, asi pět kalašnikovů a nejméně tři pancéřové pěsti. Tajná služba Francouze sledovala už od prosince 2015, uvedl šéf ukrajinské kontrarozvědky Vasyl Hrycak. Muž tvrdil, že je dobrovolník, ale stále více se zajímal o zbraně a výbušniny. Tajná služba se mu proto rozhodla nastražit léčku a opatřila mu je, dodal Hrycak.

Podle něj se zadržený Francouz negativně vyjadřoval k činnosti francouzské vlády, kritizoval migrační vlnu v Evropě, šíření islámu a globalizaci.

Bezpečnostní opatření před Eurem
Zdroj: Reuters
Autor: Pascal Rossignol

Mladý muž pochází ze zemědělské rodiny, pracoval v družstvu jako inseminátor krav. Starosta malé obce, kde žil, ale i sousedé a zaměstnavatel jej popisují jako bezproblémového. Policie u něj nicméně našla tričko se znakem ultrapravicové organizace Renouveau français.

Le Figaro v této souvislosti podotýká, že na Ukrajinu odešlo bojovat mnoho mladých lidí z prostředí krajní pravice. Deník Le Monde zase uvedl, že Grégoire M. cestoval na Ukrajinu několikrát a někdy s lidmi, po nichž je nyní vyhlášeno pátrání.

Zatímco ukrajinské úřady dávají přednost teroristické teorii, francouzské úřady to dosud nepotvrdily. „Nemáme k dispozici žádný důkaz svědčící o plánu na atentát v souvislosti s tímto francouzským občanem,“ řekl listu Le Parisien zdroj blízký ministerstvu vnitra.

Francouzské tajné služby muže neznaly. O tom, že úřady se kloní spíše k teorii o pašování zbraní, svědčí podle francouzského tisku i fakt, že incident vyšetřuje zatím jen policie a úřad pro odhalování organizovaného zločinu.

Proruští separatisté na Ukrajině
Zdroj: Reuters
Autor: Maxim Shemetov

Podle Le Figaro není možné opomenout ani geopolitický kontext. Na Ukrajině zuří už dva roky občanská válka mezi vládou a východem země podporovaným Ruskem. Nestabilita země nahrává pašerákům zbraní a kontrabandu všeho druhu. Nelze vyloučit ani informační válku, ostatně „ruskou stopu“ v kauze zmínil i Hrycak. Svá tvrzení ale nepodepřel jediným důkazem.

„Protiteroristický zásah“ může být také snahou ukázat dobrou vůli v době, kdy Ukrajina vede s EU rozhovory o zrušení víz pro své občany. „Chtějí, abychom jim děkovali, abychom jim byli zavázáni,“ řekl nejmenovaný diplomat švýcarskému deníku Le Temps.