Muslimský starosta Londýna složil přísahu v katedrále, Pákistán slaví jeho vítězství

Nový starosta Londýna Sadiq Khan složil přísahu v londýnské katedrále ve čtvrti Southwark. Do anglikánského kostela ho provázel potlesk několika stovek zúčastněných. Mezi nimi křesťané, muslimové i židé. Khan, jehož rodiče jsou z Pákistánu, je prvním muslimem v čele západní metropole. Zpráva o jeho vítězství zaplnila i první stránky pákistánských novin.

Video Nový starosta Londýna složil přísahu
video

Nový starosta Londýna složil přísahu

„Jmenuji se Sadiq Khan. Jsem starostou Londýna,“ představil se před samotným složením slibu, čímž si vysloužil další aplaus. V asi pětiminutové řeči uvedl, že chce vést město tak, aby sloužilo všem lidem bez rozdílu původu.

„Jsem rozhodnut vést nejtransparentnější, nejochotnější a nejpřístupnější radnici, jakou kdy Londýn měl, a reprezentovat každou sebemenší skupinu a každou část našeho města jako starosta všech Londýňanů,“ uvedl před slibem.

Sadiq Khan v londýnské katedrále po boku své ženy
Zdroj: Reuters

„Stojím zde před vámi jen díky příležitosti a pomocné ruce, které mně a mé rodině dalo toto město. Chci zajistit, aby každý Londýňan dostal stejnou příležitost.“

Sadiq Khan

londýnský starosta

Khan v nové roli přijímá gratulace

Khanovi už k vítězství pogratuloval jeho předchůdce, konzervativec Boris Johnson i další osobnosti britské politiky. Mezi prvními byla i sestra Khanova volebního soupeře Goldsmitha. Podle ní je Khanovo vítězství výborným příkladem pro mladé muslimy. „Bohužel Zakova kampaň nebyla odrazem toho člověka, jakého znám – ekologa, nezávisle uvažujícího a čestného politika,“ uvedla Jemina Goldsmith.

Na složení slibu se přišel podívat například i herec Ian McKellen, který novému starostovi fandí. „Doufám, že tenhle obrázek obletí svět, protože představuje novou tvář Anglie, která je sama se sebou v míru bez ohledu na rasu a tak dále. V tom spočívá ta krása,“ řekl listu The Guardian McKellen. Zdůraznil význam symboliky, kterou má přísaha v katedrále pro převážně křesťanskou veřejnost.

Herec Ian McKellen gratuluje Khanovi k vítězství
Zdroj: Reuters

Khan ve čtvrtečních volbách zvítězil se ziskem přes 44 procent hlasů (přes 1,1 milionu), jeho soupeř Zac Goldsmith z tábora vládních konzervativců získal 35 procent hlasů (přes 900 tisíc). Jednou z jeho hlavních priorit je řešení bytové situace v Londýně. Příští čtyři roky taky nechce zvyšovat jízdné v městské hromadné dopravě a chce bojovat se znečistěním ovzduší.

Pákistánci slaví na sociálních sítích

Zpráva o zvolení labouristy Sadiqa Khana prvním muslimským starostou Londýna se dostala na přední stránky všech velkých novin v Pákistánu. Vítězství syna řidiče autobusu, původem z Pákistánu, oslavují Pákistánci i na sociálních sítích.

Gratulaci například na svůj twitterový účet připojil Bilávál Bhutto, vůdce opoziční Pákistánské lidové strany a syn zavražděné expremiérky Bénazír Bhuttové. Khanovi popřál i bývalý švagr jeho konzervativního rivala ze čtvrtečního souboje Zaka Goldsmitha, kriketová hvězda Imrán Chán.

 

Sadiq Khan se narodil v roce 1970 v Londýně, kam jeho rodiče emigrovali z Pákistánu krátce před jeho narozením. Vyrostl jako jedno z osmi dětí v sociálním bytě na chudém předměstí jižního Londýna. Vystudoval práva a poté pracoval jako advokát, mezi jeho případy byly mimo jiné rasová diskriminace či stížnosti na policejní postupy. V roce 2005 se stal poprvé poslancem britského parlamentu.

Khan uvedl, že má příbuzné v přístavu Karáčí, kam jeho prarodiče emigrovali po rozdělení Indie a vytvoření Pákistánu v roce 1947. Další příbuzné má pak ve Faisalábádu v Pandžábu a v hlavním městě Islámábádu.

Kromě místních voleb v Anglii se ve čtvrtek konaly regionální volby ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku. Zisk postu londýnského starosty se zdá největším úspěchem labouristů v těchto volbách. V Severním Irsku zvítězili demokratičtí unionisté se ziskem 38 křesel ze 108. Irští nacionalisté ze strany Sinn Fein, kteří doufali ve vítězství, se musí spokojit s 28 mandáty.