Sanders získal Aljašku, Washington i Havaj. Clintonovou ale nedohnal

Z volebního shromáždění demokratů na Aljašce, na Havaji i ve státě Washington vzešel jako jasný vítěz Bernie Sanders. Jak poznamenala agentura AP, Sandersův úspěch představuje velkou psychologickou vzpruhu pro jeho stoupence, celkově ale v souboji o demokratickou kandidaturu stále výrazně vede Hillary Clintonová.

Bernie Sanders
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Daniel DeSlover

Ve státě Washington se rozhodovalo o 118 delegátech nominačního sjezdu. Na Aljašce pak o 20 delegátských hlasech a na Havaji jich bylo ve hře 34. Republikáni v sobotu o svém prezidentském kandidátovi nehlasovali.

Už před sobotním hlasováním Clintonová svou prohru předvídala a ve všech třech státech nevedla prakticky žádnou kampaň. Jen jeden den se zastavila ve státě Washington a Velikonoce trávila se svou rodinou, uvedla agentura AP. Soustředí se nyní na další pro ni důležité demokratické klání, které se uskuteční 19. dubna v New Yorku.

„Výrazně jsme nabourali vůdčí postavení exministryně Clintonové… a směřujeme k
vítězství. Nikdo už nemůže popřít, že naší kampani se daří.“

Bernie Sanders

Agentura AFP před nedělní sérií demokratických volebních shromáždění upozornila, že vermontský senátor Bernie Sanders bude potřebovat výrazné vítězství, aby prokázal, že ještě dokáže zastavit cestu Hillary Clintonové k volební nominaci. Sanders tento týden ve státě Washington uspořádal několik velkých setkání svých podporovatelů, především v Seattlu, kde na mítink na baseballovém stadionu dorazilo zhruba 17 tisíc lidí.

Dosavadní výsledky nominačního souboje demokratů ale signalizují jasné celkové vítězství Hillary Clintonové. Na svém kontě má podle agentury AP zatím 1712 hlasů, zatímco Sanders 1004.

Senátor by tak potřeboval získat dvě třetiny zbývajících delegátů, aby bývalou šéfku americké diplomacie dohnal, poznamenala agentura Reuters. „Tyto výhry mu pomohou získat více finančních prostředků na příštích pár týdnů, ale nemyslím si, že to celkově nějak změní situaci,“ uvedl demokratický stratég Jim Manley, který je stoupencem Clintonové. „Hillary Clintonová má příliš velký náskok,“ dodal. 

Zdroj: US embassy, ČT24, Wikipedia.org, Americké centrum

Podle CNN byl ve všech třech státech o výběr demokratického kandidáta na amerického prezidenta velký zájem, který zřejmě překonává účast z roku 2008, kdy o nominaci soupeřili Hillary Clintonová s Barackem Obamou. Sanders v uplynulém týdnu prohlásil, že právě pokud bude vysoká účast, dopadne „velmi dobře“.