Američané zabili muže číslo dvě Islámského státu

Americké jednotky tento týden zabily druhého nejvyššího velitele Islámského státu (IS). Americký ministr obrany Ash Carter usmrceného identifikoval jako Hadžiho Imáma a řekl, že tento muž vykonával funkci ministra financí IS. Dodal, že jde o „známého teroristu“, který stál za útoky i mimo Irák a Sýrii.

Abdar Rahmán Kadúlí alias Hadži Imám alias abú Alá Afrí
Zdroj: ČT24

„Systematicky se snažíme eliminovat vedení IS,“ prohlásil Carter na tiskové konferenci. „Americká armáda zabila tento týden několik klíčových teroristů z IS, včetně Hadžiho Imáma, který byl vysoce postaveným vůdcem, ministrem financí a byl zároveň zodpovědný za některé zahraniční záležitosti a plány,“ dodal.

Hadži Imám byla bojová přezdívka usmrceného velitele, kterého AFP identifikovala jako Abdara Rahmana Mustafu Kádúlího, známého rovněž jako abú Alá Afrí. 

Schopnost IS verbovat bojovníky bude omezena, věří USA

Na dotaz, jaký bude mít jeho smrt dopad, ministr obrany USA uvedl: „Vůdci mohou být nahrazeni. Nicméně tito vůdci již byli u moci dlouhou dobu. Jsou vysoce postavení, mají zkušenosti.“

Smrt Hadžiho Imáma podle něj omezí schopnost IS organizovat bojové operace v Sýrii a Iráku a verbovat nové bojovníky. Carter odmítl upřesnit, zda byl velitel zabit v Iráku či v Sýrii a zda k tomu došlo při náletu či při pozemní operaci. Podle televize NBC byl zabit ve východosyrském městě Rakka, považovaném za centrum islamistů v zemi. 

Video Zprávy
video

Američané zabili druhého nejvýše postaveného muže IS

Podle dostupných informací byl Kadúlí členem irácké odnože teroristické organizace Al-Káida a v roce 2012 se připojil k Islámskému státu v Iráku a Levantě (ISIL), dnešnímu IS. Loni v květnu za informace o jeho úkrytu Spojené státy vypsaly odměnu sedm milionů dolarů.

Přednedávnem se Američanům podařilo zabít i dalšího z velitelů Islámského státu Umara Šíšáního. Ministr obrany IS byl podle všeho zraněn začátkem března při americkém náletu a hospitalizován ve městě Rakka. Na následky zranění zemřel v polovině března.

Šíšání, pravým jménem Tarchan Batirašvili, byl etnický Čečenec původem z Gruzie. Nacházel se na americkém seznamu nejhledanějších členů IS a Spojené státy na něj vypsaly odměnu pěti milionů dolarů.