Praxe polské vlády vyhnala do ulic Varšavy 80 tisíc lidí

Zhruba 80 tisíc lidí vyšlo do ulic polské metropole vyjádřit obavy z toho, že polská vláda ohrožuje svobodu a ústavu. V rukou demonstrantů se objevovaly plakáty někdejšího bojovníka proti komunistickému režimu Lecha Walesy, jehož pověst se podle nich nynější vláda snaží poškodit falešnými obviněními.

Demonstrace proti vládě PiS ve Varšavě
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: AA

Akci zorganizoval Výbor na obranu demokracie, který se zformoval loni v listopadu po vítězství strany Právo a spravedlnost (PiS) v parlamentních volbách. „Chceme svobodné a otevřené Polsko… Polsko, v němž bude prostor pro všechny,“ řekl předseda výboru Mateusz Kijowski.

Ten také přečetl vzkaz od někdejšího odborového předáka a pozdějšího prezidenta Walesy, který v něm popřel, že by kdy spolupracoval s tajnou policií komunistického režimu. Podle něj byly příslušné dokumenty, o nichž před pár dny informovala média, zfalšovány.

Protivládní demonstranti ve Varšavě hájili Lecha Walesu
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Jan A. Nicolas

Poté, co se vlády v Polsku ujalo Právo a spravedlnost, tam prošlo několik zákonů, které podle opozice upevňují moc vlády v soudnictví a médiích. Chování vlády vzbudilo pozornost i Evropské komise, která v polovině ledna rozhodla, že bude sledovat stav právního státu v Polsku.

„Přišli jsme sem, abychom bránili symbol polské historie proti nenávisti,“ prohlásil na shromáždění šéf opoziční Občanské platformy Grzegorz Schetyna. Walesa měl údajně spolupracovat se Státní bezpečností v 70. letech ještě předtím, než založil hnutí Solidarita, jež přispělo ke svržení komunistického režimu. Prezidentem Polska byl Walesa od prosince 1990 do prosince 1995.