Trump oslnil Jižní Karolínu, Clintonová vyhrála v Nevadě. Bush končí

Miliardář Donald Trump jasně zvítězil v sobotních republikánských primárkách v Jižní Karolíně. Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová zase ohlásila své vítězství v nominačním souboji Demokratické strany v Nevadě. Oba politici si tak podle očekávaní upevnili postavení favoritů ve svých stranách v boji o Bílý dům. Republikánský kandidát Jeb Bush po dalším neúspěchu oznámil, že ze souboje o prezidentskou nominaci odstupuje.

Republikánský kandidát Donald Trump v Jižní Karolíně
Zdroj: ČTK/AP Autor: Paul Sancya

Devětašedesátiletý Trump po sečtení 99 procent okrsků vedl v Jižní Karolíně se ziskem 32,5 procenta hlasů před floridským senátorem Markem Rubiem, který si připsal 22,5 procenta hlasů, a texaským senátorem Tedem Cruzem, kterého podpořilo 22,3 procenta voličů.

„Kandidovat na prezidenta není nic lehkého, to vám můžu říct. Je to těžké, ohavné, špinavé, zlé, ale je to nádherné. Pokud vyhráváte, je to skvělé a my teď opravdu začínáme vyhrávat,“ uvedl po výhře v Jižní Karolíně Trump.

Video Události
video

Události: Trump znovu vyhrál, Bush končí

Události: Trump znovu vyhrál, Bush končí

Boj o Bílý dům pokračuje

Pro Trumpa je to již druhé vítězství v primárkách. Poprvé zvítězil ve státě New Hampshire, pouze v Iowě skončil druhý za Cruzem. Vzhledem k vedení v průzkumech ve 13 státech, kde budou republikáni hlasovat v průběhu takzvaného volebního superúterý 1. března, je Trump na dobré cestě získat republikánskou nominaci.

Clintonová zvítězila těsně

V demokratickém táboře porazila Clintonová v nominačním klání v Nevadě Bernieho Sanderse. Po sečtení 90 okrsků měla přes 52 procent hlasů, zatímco její soupeř necelých 48 procent.

Sanders ale výsledek označil za dobrý výsledek. Jako kandidát, který podle Clintonové má podporu pouze bělošských voličů, měl být v Nevadě – státě s velkým zastoupením menšin – outsiderem. V průzkumech během roku zde ztrácel na Clintonovou 40 procent hlasů, ale při hlasování se na ni téměř dotáhl.

Hillary Clintonová v Nevadě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pat Sullivan

Bush: Respektuji rozhodnutí voličů

Republikánský kandidát Jeb Bush boj o Bílý dům vzdal. Bushovi se nedařilo v New Hampshiru ani v Iowě a úspěšný nebyl také v Jižní Karolíně, kde skončil na čtvrtém místě. Jižní Karolína byla jednou z posledních šancí syna a bratra bývalých amerických prezidentů.

Právě dobrá pověst Bushovy rodiny v Jižní Karolíně mu dávala jisté naděje. Ty se ale nenaplnily. „Jsem hrdý na kampaň, kterou jsme vedli ke sjednocení země a prosazování konzervativních řešení,“ prohlásil očividně pohnutý Bush. „Voliči ve třech státech ale promluvili a já respektuji jejich rozhodnutí,“ dodal.

Jeb Bush v Jižní Karolíně
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matt Rourke