„Teroristický útok spáchali členové teroristické organizace PKK v Turecku a jeden milicionář z YPG,“ řekl Davutoglu. Dodal, že útočníkem byl Syřan, „který se dostal ze Sýrie do Turecka“. V souvislosti s útokem už bylo zatčeno čtrnáct osob, oficiálně se k akci zatím žádná organizace nepřihlásila.
Strana demokratické unie (PYD), která je politickou složkou syrských Kurdů, oznámila, že její ozbrojené křídlo, tedy YPG, nemá s ankarským útokem nic společného. „Popíráme jakoukoli účast na tomto útoku. Tato obvinění jsou zjevně spojena s úmyslem zahájit intervenci do Sýrie,“ sdělil agentuře AFP šéf PYD Sálih Muslim.

Syrští Kurdové odmítají odpovědnost za útok v Ankaře
Po premiérovi se vyslovil také prezident Recep Tayyip Erdogan, který prohlásil, že Turecko dokáže spojitost YPG s PKK a že na vině syrských Kurdů trvá. „I když ti, kdo vedou PYD a PKK, tvrdí, že s útokem nemají nic společného, poznatky našeho ministerstva vnitra a tajných služeb ukazují, že to spáchali oni,“ řekl Erdogan.
Davutoglu také prohlásil, že odpovědnost za atentát nese syrský režim, a varoval také Rusko coby spojence Damašku, aby nevyužívalo YPG v tažení proti Turecku. Ankara už delší dobu hovoří o nutnosti zahájit také pozemní ofenzívu do Sýrie, má-li tamní válka skončit. Turecko ale nechce poslat vojáky samo, žádá o sestavení širší koalice.
Automobil použitý při útoku vybuchl poblíž sídla generálního štábu armády, parlamentu a vládních budov. Auto bylo podle tureckého listu Yeni Safak pronajato v západotureckém Izmiru asi před čtrnácti dny.
Atentát už ve středu odsoudila německá kancléřka Angela Merkelová a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, připojil se k nim také předseda české vlády Bohuslav Sobotka.

Turecký premiér obvinil z útoku syrské Kurdy
Turecko čelí v poslední době zvýšenému počtu teroristických útoků. Naposledy v lednu zabíjel sebevražedný atentátník v historické části Istanbulu. Tamní výbuch nepřežilo 10 lidí, většinou němečtí turisté.
Loni v říjnu zemřelo v Ankaře dokonce 99 osob, a to při mírovém pochodu. Nejčastěji je s útoky spojován tzv. Islámský stát a také radikální Kurdská strana pracujících (PKK), kterou turecké úřady zařazují mezi teroristické organizace.