Liberální premiér Trudeau učinil otázku objasnění případů zmizení a vražd kanadských domorodých žen jednou z priorit své úspěšné předvolební kampaně a vláda se nyní snaží sliby splnit.
„Během těchto diskusí se ministři od zúčastněných osob dozvěděli, že podle nich je počet zmizelých a zavražděných domorodých žen vyšší než 1200,“ prohlásila ministryně pro záležitosti domorodců Carolyn Bennettová. Uvedený údaj o 4000 ženách vychází z výzkumu Asociace kanadských domorodých žen (NWAC).
BBC přinesla loni v dubnu obsáhlou reportáž líčící zmizení desítek žen z okolí Winnipegu, z nichž řada byla nalezena mrtvých v řece. Příčiny násilných činů většinou zůstaly bez objasnění a pachatelé nepotrestáni.
Za posledních 30 let v Kanadě beze stopy zmizely nebo násilně zemřely stovky žen z původních kmenů. Údaje federální policie hovořily dosud o 1049 zavražděných a 172 pohřešovaných. Zástupci domorodců léta volali po speciální vyšetřovací komisi, organizovali demonstrace, psali petice. Změny se dočkali až s novou Trudeauovou vládou, která případy začala vyšetřovat. Otevírá se i další tabu - kulturní genocida, jíž se vláda na domorodých kmenech dopouštěla přes sto let. Úřady systematicky odebíraly indiánům a inuitům děti, které pak posílaly do speciálních škol. V těch podle stovek svědků docházelo k fyzickému a sexuálnímu zneužívání. To vše se dělo pod vedením církve, kterou Justin Trudeau poprvé vyzval k veřejné omluvě. Zároveň chce, aby se do této problematiky přímo zapojil i papež.
Jedním z prvních případů, do nichž se úřady loni pustily, se stala smrt patnáctileté dívky, která byla o rok dříve nalezena v řece Red River. Prokuratura v prosinci obvinila jednoho z místních mužů z vraždy druhého stupně.