Islámský stát potvrdil loňskou smrt džihádisty Johna

Radikální organizace Islámský stát přiznala, že při jednom z leteckých úderů v Sýrii zahynul britský radikál Mohammed Emwazi, přezdívaný světovými médii „džihádista John“. Americká armáda již loni v listopadu uvedla, že si je „poměrně jistá“, že teroristu při náletu zabila. Tyto informace ale dosud nedokázala potvrdit.

I britský ministr zahraničí Philip Hammond již v listopadu vyjádřil přesvědčení, že byl útok úspěšný. S jistotou to ale rovněž nemohl potvrdit. Podobně se vyjádřil i britský premiér David Cameron. Británie prý s USA těsně spolupracovala při sledování Emwaziho.

Mohammed Emwazi měl jako člen Islámského státu od roku 2014 patrně na svědomí některé vraždy západních rukojmích. Pochází z rodiny, která žije střídavě v Británii a v Kuvajtu, a stál zřejmě za vraždami amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a také britského humanitárního pracovníka Alana Henninga. Objevil se na videích natočených s těmito rukojmími IS před jejich zabitím. Ačkoli byl vždy až na oči pečlivě zamaskován, identifikován byl loni v únoru.

Emwazi vystudoval vysokou školu a získal odbornost počítačového programátora. Podle amerických zdrojů se radikalizoval v roce 2009, kdy odjel na safari do Tanzanie.

Video Události
video

Zahalená tvář Islámského státu