Prezident François Hollande odhalil na pařížském předměstí Montrouge pamětní desku, která připomíná, že na tomto místě se 8. ledna 2015 šestadvacetiletá městská policistka Clarissa Jeanová-Philippeová při plnění služebních povinností stala obětí terorismu.
Po odhalení desky dětský sbor zazpíval francouzskou hymnu. Následovala minuta ticha. Krátká ceremonie se obešla bez slavnostních projevů. Okolí zaplavily plakáty s portrétem zabité policistky a soustrastným heslem Je suis Clarissa (Já jsem Clarissa).
Podobné pamětní desky byly v úterý odhaleny k uctění památky zabitých členů redakce satirického časopisu Charlie Hebdo, policisty Ahmeda Merabeta a čtyř Židů zavražděných v Hyper Cacher.
Francouzští Židé se bojí
U židovského obchodu se večer shromáždil dav několika stovek lidí, aby uctil památku obětí. Na místě zapálili svíčky nejvyšší představitelé nejvlivnějších náboženských organizací v zemi, římskokatolický arcibiskup Paříže André Vingt-Trois, židovský vrchní rabín Haim Korsia a předseda Francouzské rady muslimského vyznání Anouar Kbibech.
Totéž učinil přítomný premiér Manuel Valls s předsedou opozičních Republikánů a bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Pietní shromáždění ve Francii
Manuel Valls ve svém projevu uvedl, že francouzští Židé v současné době trpí „obrovskou a legitimní úzkostí“ a ve stále větším počtu opouštějí zem, protože se ve Francii necítí bezpečně. Premiér zdůraznil, že bez svých Židů by Francie přestala být sama sebou.
Atentáty z ledna 2015 si vyžádaly celkem 17 obětí. Stovky mešit po celé Francii v současné době nabízejí veřejnosti pohoštění „čajem bratrství“. Víkend otevřených dveří má ukázat umírněnou tvář islámu.