Čínským hokejistům mají pomoci k úspěchu na ZOH v Pekingu i Češi

Čínští hokejisté se chtějí probojovat na zimní olympiádu v roce 2022 v Pekingu. Úspěch ve sportu je součástí další pětiletky. Pomáhat jim mají i Češi. Dohodu o spolupráci podepsali při nedávné návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky v Číně.

Zatímco ve fotbale jsou Číňané slabí, ale mají ho v oblibě, hokej je pro ně exotika. „V obchodě jsem viděl brusle a byl zvědavý, jaký sport potřebuje tak zvláštní výbavu. Koupil jsem je a vyzkoušel. A tak jsem zjistil, že sportem můžu posílit zdraví i charakter,“ konstatoval třináctiletý Ceng Čching-ťia z Hokejového týmu mládeže Peking.

Zato trenér Tung Liang je bývalý hráč národního týmu. „Češi jsou výborní! Na olympiádě v Naganu na mě zapůsobili. Proti Kanadě měli vynikající hráče - Jágra, Haška. Česká republika má spoustu dobrých hokejistů,“ říká Tung.

Někdo z nich možná pomůže Číňany připravit na olympiádu. Reprezentace je pro ně věc národní hrdosti. Dohoda o spolupráci s Čechy byla podepsána při nedávné návštěvě premiéra.

Video Události: Čínští hokejisté se připravují na olympijské hry ve vlasti
video

Události: Čínští hokejisté se připravují na olympijské hry ve vlasti

Číňané mají přitom dost starostí, aby se vůbec kvalifikovali. „Než dostala přiděleny letní olympijské hry Čína, tak jsem neznal jediného čínského veslaře, a tady v Číně na olympiádě slavili několik zlatých medailí. Takže vím, že když se Číňané rozhodnou, že něco udělají, jsou v tom celkem cílevědomí,“ poznamenal předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Zatím v zemi působí několik trenérů z USA a Kanady, jejichž škola Čínu inspiruje nejvíc. I americká NHL už draftovala prvního Číňana. New York Islanders si vybrali kluka, který trénoval na rychlobruslařské dráze v Pekingu a hokej ho tak bavil, že se s ním rodiče přestěhovali do Kanady.

An-tung Sung je pro tyhle hráče vzorem. Tah na branku ale brzdí mnoho překážek - hlavně nedostatek hal s kvalitním ledem, kterých je v celé Číně jen stovka.