Po pěti letech je naděje na urovnání izraelsko-tureckých vztahů

K dohodě, která by mohla po pěti letech ukončit napětí ve vzájemných vztazích, dospěly Turecko a Izrael. Vztahy obou zemí jsou narušeny od incidentu, při němž Izraelci zasáhli v roce 2010 proti humanitární flotile mířící do palestinského Pásma Gazy a zabili deset lidí, z toho devět Turků.

Protiizraelský protest v Turecku
Zdroj: Reuters Autor: Umit Bektas

„Dohoda ještě nebyla podepsána a musíme ještě pracovat na několika detailech, ale krize už je zažehnána,“ řekl nejmenovaný izraelský představitel deníku Haarec. Tel Aviv se prý v dohodě zaváže k zaplacení 20 milionů dolarů (500 milionů korun) do zvláštního fondu, z něhož budou odškodněny rodiny obětí tureckých občanů, kteří byli zabiti či zraněni izraelským válečným námořnictvem. Turecko se zaváže, že jeho parlament přijme zákon, který anuluje všechny právní nároky vůči izraelským důstojníkům a vojákům v souvislosti s incidentem, jakož i zamezí budoucím takovým nárokům. Ankara také vyhostí představitele radikálního hnutí Hamas Sáliha Arúrího.

Dohody bylo údajně dosaženo ve švýcarském Curychu, kde se ve středu setkal zvláštní vyslanec izraelského premiéra pro kontakty s Tureckem Josef Ciechonover a bezpečnostní poradce izraelského premiéra Jossi Cohen, který se má stát novým šéfem izraelské tajné služby, s náměstkem tureckého ministra zahraničí Feridunem Sinirliogluem.

K poškození vztahů Ankary a Tel Avivu došlo na konci května 2010. Příčinou sporu byl zásah Izraele proti flotile plavidel ve Středozemním moři v roce 2010, z nich největší, Mavi Marmara, bylo vypraveno z Turecka. Aktivisté chtěli poukázat na situaci, v níž se ocitají obyvatelé Pásma Gazy kvůli dlouhodobé izraelské blokádě. Tu se snažili prolomit a doručit humanitární pomoc na území ovládané palestinskými radikály z hnutí Hamas. Při zásahu izraelských jednotek zemřela desítka lidí, operace vyvolala mezi Izraelem a Tureckem ostrou diplomatickou roztržku.

Incident se dostal i před Mezinárodní trestní soud (ICC). Ten loni v listopadu rozhodl, že Izrael stíhat nebude, i když podle něj zřejmě byly spáchány válečné zločiny, ale šíří akce neodpovídá případům, jimiž se má ICC zabývat.

Turecká ambasáda v Izraeli nemá od incidentu velvyslance a do Ankary se zatím nemůže vrátit ani jeho izraelský protějšek, kterého místní úřady vypověděly rok poté. Byla přerušena také vojenská a hospodářská spolupráce a předloni Izrael zmrazil také více než padesátiletou kooperaci zpravodajců. Reagoval tím na aféru, kdy šéf turecké rozvědky prozradil Íránu jména deseti íránských agentů Mossadu a většina z nich byla popravena.