Našimi nálety podporujeme opoziční syrské bojovníky, tvrdí Rusko. Povstalci nesouhlasí

Ruské letectvo podniká denně desítky leteckých úderů na podporu opoziční Svobodné syrské armády (FSA), která bojuje proti ozbrojencům z hnutí Islámský stát. Oznámil to náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. Počet povstaleckých bojovníků z FSA v provinciích Homs, Hamá, Aleppo a Rakká podle něj neustále roste. Povstalci ale slova o ruské podpoře odmítají a Moskvu naopak obviňují, že jejich pozice bombarduje. 

Valerij Gerasimov během rozhovoru s médii
Zdroj: ČTK/ITAR - TASS Autor: Lystseva Marina

Rusko zahájilo leteckou kampaň v Sýrii koncem září. Moskva tvrdí, že bombarduje cíle islamistů, podle Západu ale její nálety míří i na pozice dalších povstalců, včetně těch, které podporuje Západ. Rusové při náletech spolupracují se syrskou armádou a netají se tím, že podporují prezidenta Bašára Asada.

„Počet jednotek Svobodné syrské armády neustále roste,“ prohlásil Gerasimov. „Jen na jejich podporu provádí ruské letectvo denně 30 až 40 náletů. Jsou jim rovněž poskytovány zbraně, munice a materiální pomoc,“ dodal náčelník ruského generálního štábu.

O pomoci některým jednotkám opoziční FSA, tedy povstalecké skupiny, která bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada, mluvil minulý týden již ruský prezident Vladimir Putin. „Několik jednotek (FSA) o více než 5000 mužích, spolu s běžnou armádou, podniká ofenzivu proti teroristům v provinciích Homs, Hamá, Aleppo a Rakká,“ řekl. „Poskytli jsme jim leteckou podporu, stejně tak i syrské armádě, a pomohli jsme jim se zbraněmi, municí a dalšími dodávkami,“ dodal.

Zatímco ale Putin zněl jednoznačně, jeho mluvčí Dmitrij Peskov o pár hodin později uvedl, že prezident měl na mysli, že Rusko posílá zbraně a další dodávky syrským vládním jednotkám, a nikoli FSA. Vzdušnou podporu ale prý poskytují oběma. Prohlášení mluvčího Kremlu bylo považováno za pokus zmírnit případnou reakci ze strany Bašára Asada, který označuje FSA a další umírněné povstalecké skupiny za teroristy.

Zástupci povstalců jakoukoli přímou podporu Moskvy popřeli. Z ruských leteckých úderů mají prý prospěch jen nepřímo.

FSA je složena z mnoha skupin, Rusové ale konkrétně neuvedli, kterou podporují. Ty nejmocnější jednotky v rámci FSA mají vojenskou podporu ze strany Saúdské Arábie a Spojených států.