Po atentátech v Paříži a na Sinaji Moskva posiluje spolupráci se Západem

Moskva se po útocích v Paříži i atentátu na ruské letadlo v Egyptě snaží v boji proti terorismu posílit spolupráci se západními státy, hlavně s Francií. Kvůli oběma událostem se mimořádně sešly obě komory ruského parlamentu. Poté, co Kreml konstatoval, že letadlo nad Sinajem zničila bomba, se poslanci vyslovili pro větší pravomoci tajných služeb.

"Za Paříž", hlásí nápis na ruské bombě pro Islámský stát
Zdroj: Reuters

Strach z teroristický útoků je v Rusku veliký. Úřady vyzývají, aby lidé byli opatrní a všímaví, Moskva posílila bezpečnostní opatření na letištích, nádražích i v metru. Ukazuje se ale, že to nestačí. Důkazem je například video, které zachycuje, jak snadno se dá dostat na letišti Vnukovo až k letadlům.

Podle předsedkyně Rady federace (horní komory parlamentu) Valentiny Matvijenkové je namístě rozšířit kompetence speciálních služeb a vyšetřovatelů, stejně jako rozšířit trestní odpovědnost nejen za teroristickou činnost, ale i za morální, finanční a informační podporu teroristů.

Video Události
video

Události: Moskva se po atentátech snaží posílit spolupráci se Západem

Někteří poslanci navrhují obnovit pro teroristy trest smrti, Kreml je ale zdrženlivý. Moskva se teď považuje za hlavního bojovníka proti Islámskému státu, ruská letadla zasáhla v Sýrii na dva tisíce cílů, uplynulé dva dny šlo o masívní útoky s nasazením strategických bombardérů.

Po atentátech v Paříži chce Rusko z čerstvého spojenectví s Francií a plánované schůzky prezidentů Francoise Hollanda a Vladimira Putina vytěžit maximum. Podle Kremlu je čas zrušit sankce, Západ ale o takové možnosti zatím nemluví, konstatuje moskevský zpravodaj ČT Miroslav Karas.

Putin: Ruskou armádu čeká v Sýrii ještě spousta práce

Putin na páteční poradě s armádním velením konstatoval, že ruská armáda plní úkoly v Sýrii dobře, dosavadní úsilí je ale nedostatečné a bude třeba ještě vykonat velký objem práce, „abychom Sýrii zbavili ozbrojenců a teroristů a ochránili Rusko před možnými teroristickými útoky“.

Rusko bombarduje cíle v Sýrii od konce září, od počátku týdne znásobilo útoky na pozice Islámského státu. Podle Putinových slov ruská armádní mise v Sýrii nekončí a čekají ji „další etapy“. Tato slova v Moskvě vyvolala rozruch, protože v ruských médiích se v poslední době objevují úvahy o možném vyslání pozemních na syrské bojiště, což ovšem Kreml popírá. Součástí „nové etapy“ je i součinnost s ozbrojenými silami Francie.

Ruský útok na pozice IS z Kaspického moře
Zdroj: AP

Rusko znovu zaútočilo na syrské cíle křídlatými raketami

Ruská armáda v pátek odpálila z Kaspického moře na údajné pozice teroristů v Sýrii 18 křídlatých raket a zasáhla sedm cílů v provinciích Rakká, Idlib a Aleppo. Od počátku ruské operace v Sýrii je to podruhé, co se ruská Kaspická flotila zapojila do bojových operací – poprvé to bylo 7. října.

„Všechny cíle byly zasaženy a zničeny,“ řekl ministr obrany Sergej Šojgu bez bližších podrobností. Dodal jen, že při jednom úderu křídlatou raketou zahynulo na 600 teroristů. Od počátku týdne podle ministra zničily ruské síly v Sýrii 826 objektů nepřítele. Ruská armáda zvýšila početní stav bojových letadel zapojených do syrské operace na 69. Na podpoře útoků se podle ruského ministra podílí také deset bojových plavidel, z nichž šest operuje ve Středozemním moři.