U Doněcku se už pár dnů střílí, padl další voják

Zatím jednu oběť z řad ukrajinské armády si vyžádaly přestřelky, které vypukly v uplynulých dnech na severním předměstí Doněcku. Podle povstalců se bojuje hlavně kolem obce Spartak kontrolované separatisty. Terčem minometného útoku ukrajinské armády se údajně stalo i zničené doněcké letiště.

„V noci se znovu ozývaly výstřely ze samopalů a kulometů. Exploze min byly slyšet od doněckého letiště,“ řekl povstalecké agentuře DAN obyvatel obce Spartak, která leží jen asi dvacet kilometrů severně od doněckého centra.

Boje v okolí Doněcku potvrdil i mluvčí ukrajinské armády. Podle Oleksandra Zavtonova trvají od víkendu. V úterý při údajném útoku vzbouřenců u obcí Pisky a Opytne, které leží bezprostředně u doněckého letiště, zahynul jeden ukrajinský voják.

/*json*/{"map":{"lat":48.090134377398975,"lng":37.78336650000006,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.08427182703979,"lng":37.770652770996094,"type":"1","description":"Spartak"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

OBSE: Riziko eskalace bojů je vysoké

V Donbasu má platit příměří dohodnuté v únoru v Minsku. Armáda a povstalci nyní pokračují ve stahování těžkých zbraní z frontové linie.

Monitorovací skupina Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vydala situační zprávu, podle níž se zastavení palby v Donbasu obecně dodržuje, riziko eskalace bojů je ale vysoké.

Video Na severním předměstí Doněcku od víkendu neustávají přestřelky
video

Na severním předměstí Doněcku od víkendu neustávají přestřelky

Na severním předměstí Doněcku od víkendu neustávají přestřelky

V Donbasu pokračuje stahování těžké techniky

V bojích na východní Ukrajině, které propukly loni v dubnu, zahynulo už kolem osmi tisíc lidí. Statisíce obyvatel Donbasu uprchly před ostřelováním do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí. Samotná Doněcká a Luhanská oblast je vážně poničená - mnoho rodin žije v provizorních přístřešcích a obává se nadcházející zimy.