Radiace z Fukušimy způsobila rakovinu, uznalo poprvé Japonsko

Japonsko poprvé uznalo případ onemocnění rakovinou jako důsledek úniku radiace z jaderné elektrárny Fukušima poškozené zemětřesením a tsunami. Bývalému dělníkovi lékaři diagnostikovali leukémii. Únik radioaktivity si před čtyřmi lety vynutil evakuaci téměř 100 tisíc lidí, kteří se stále nevrátili domů.

Zaměstnanec pracoval ve Fukušimě více než rok a nosil při tom ochranný oděv. Dostane odškodné, které pokryje jeho náklady na léčbu a ušlou mzdu.

Japonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že dotyčný pracoval ve Fukušimě v poničené budově, kde se nacházel jeden z vadných reaktorů. „Případ splňuje podmínky“ uznání úniku radiace z Fukušimy jako příčiny nemoci, konstatovalo ministerstvo. Podle agentury AFP existují tři další podobné případy onemocnění rakovinou.

„Je to obrovská rána pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, která v září letošního roku uvedla, že se nečekají žádné znatelné zdravotní následky v souvislosti s radiací uniklou z Fukušimy.“

Greenpeace, ekologické hnutí

Japonská televize NHK uvedla, že od katastrofy pracovalo ve fukušimském komplexu asi 45 tisíc lidí, kteří se podíleli na ochlazování a následné likvidaci reaktorů. Japonský tisk již dříve odhadl, že realizace tohoto záměru potrvá tři desítky let a bude stát kolem 12 miliard dolarů.

Oznámení ministerstva zdravotnictví pravděpodobně dále zesílí odpor japonské veřejnosti k jaderné energetice.

Expert mluví o „špičce ledovce“

V minulých letech se vedly diskuse o tom, zda nehoda povede k většímu výskytu rakoviny mezi zaměstnanci elektrárny a lidmi, kteří žili poblíž Fukušimy. „Toto je přelomové rozhodnutí z hlediska práv zaměstnanců a pravděpodobně je pouhou špičkou ledovce,“ prohlásil lékařský expert Šinzó Kimura.

„Tento muž byl vystaven relativně nízkému množství radiace - menšímu, než jaké Tokio označilo za bezpečnou hladinu pro návrat obyvatel oblasti kolem Fukušimy do svých domovů,“ dodal odborník.

/*json*/{"map":{"lat":37.315169,"lng":141.025798,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Japonci pomalu obnovují jaderné reaktory

Všechny reaktory japonských jaderných elektráren byly po katastrofě ve Fukušimě odstaveny k bezpečnostní kontrole. Do té doby pokrývaly jaderné elektrárny 30 procent energetických potřeb země.

Letos v srpnu byl navzdory rozsáhlým protestům restartován první reaktor v elektrárně Sendai a minulý týden byl uveden do provozu i druhý reaktor v tomto zařízení. Tokio oznámilo, že bude v obnovování činnosti jaderných elektráren i nadále pokračovat.